Bezpieczeństwo nie ma ceny

Po interwencji drogówki Zarząd Dróg Wojewódzkich podjął decyzję o ograniczeniu prędkości do 40 km/h przed przejściem dla pieszych w Horodyszczu Kolonii. Na nic więcej ich nie stać, dlatego pomoc w poprawie bezpieczeństwa na tym odcinku zaoferowała gmina.

„812-stka” (do granic powiatu) znajduje się pod ścisłym nadzorem chełmskiej drogówki. Nie bez powodu. To tam – oprócz krajowej „dwunastki” – dochodzi do największej ilości niebezpiecznych wypadków i kolizji.
Na wysokości wsi Horodyszcze Kolonia (gm. Chełm) przez drogę przebiega przejście dla pieszych. Słabo oznakowane, bez sygnalizacji… podczas gdy w roku szkolnym każdego dnia dziesiątki dzieci przechodzi przez nie, by dostać się na przystanek autobusowy. Po kolejnym wypadku z udziałem dziecka chełmska policja (w porozumieniu z komendą wojewódzką) zwróciła się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie o lepsze oznaczenie przejścia i zmianę organizacji ruchu w tym miejscu. ZDW zgodził się ograniczenie prędkości przed przejściem do 40 km/h.

– ZDW przyznał, że nad przejściem powinien zostać zainstalowany znak ostrzegawczy i sygnalizacja z panelem dotykowym, ale z uwagi na brak pieniędzy nie może tego zrobić w tym roku – informuje asp. szt. Tomasz Błaziak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.
Dyrekcja ZDW mówi, że oznakowanie „zebry” mogłoby pojawić się szybciej, gdyby dołożyła się gmina Chełm.
Władze gminy nie mają zamiaru roztrząsać, kto powinien zapłacić. Tym bardziej, że chodzi o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców ich gminy. Bardzo możliwe, że uda się oznakować przejście „po kosztach”.
– Mamy w magazynie nowy, nieużywany znak drogowy z wysięgnikiem, który mógłby stanąć przy przejściu w Horodyszczu Kolonii. Działa na baterię słoneczną, więc nie trzeba będzie robić przyłącza energetycznego. Zwróciliśmy się z taką propozycją do zarządcy drogi. Jeśli się zgodzi, przywieziemy im znak. W gestii administratora zostanie zmiana organizacji ruchu i ustawienie go – mówi Lucjan Piotrowski, zastępca wójta gminy Chełm. (pc)