Bezpiecznie na dwóch kółkach

Najpierw teoria ze strażnikiem miejskim, specem od rowerów, ratownikiem medycznym i psychologiem, później „praktyka” w miasteczku rowerowym i egzamin na kartę rowerową – tak w skrócie wygląda program „Praktycznej Edukacji Rowerowej”, w którym uczestniczą wszystkie świdnickie szkoły.


Już po raz trzeci uczniowie świdnickich podstawówek biorą aktywny udział w programie „Praktycznej Edukacja Rowerowej”. Dzięki lekcjom z udziałem ratownika medycznego, psychologa, strażników miejskich i serwisanta rowerowego uczniowie czwartych klas, bo właśnie do nich skierowany jest program, mogli dowiedzieć się, jak w bezpieczny i odpowiedzialny sposób poruszać się rowerem, oraz poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy medycznej i radzenia sobie z konserwacją jednośladów. Były też zajęcia o zdrowym odżywianiu i ważnej roli aktywności fizycznej.

– Założeniem programu jest profilaktyka, propagowanie zdrowego, aktywnego i higienicznego stylu życia, uświadomienie zagrożeń związanych ze stosowaniem używek, ale także rozwój umiejętności bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z roweru i infrastruktury rowerowej dla uczniów świdnickich szkół podstawowych – mówią koordynatorzy programu.

Drugi etap „edukacji rowerowej” to zajęcia w miasteczku rowerowym na terenie Szkoły Podstawowej nr 5. Tu pod okiem strażników miejskich młodzi świdniczanie w praktyce wykorzystują wiedzę, którą zdobyli na wcześniejszych spotkaniach. Później umiejętności zdobyte w miasteczku przeniosą na ulice Świdnika. O bezpieczeństwo cyklistów zadbają nauczyciele i strażnicy miejscy. Finałem programu będzie egzamin na kartę rowerową. Program koordynuje Miejskie Centrum Profilaktyki przy współpracy z Urzędem Miasta. (w)