Bezpieczny powrót do szkoły

Obecnie w Bibliotece KUL trwa wystawa kopii koronowanych, staropolskich obrazów i figur wraz ze spisami cudów i łask z lat 1717-1796. Ekspozycja prezentuje też opisy uroczystości koronacyjnych i zbiory kazań, wygłoszonych w czasie oktawy koronacji. Prezentację przygotowano właśnie z okazji trzechsetnej rocznicy koronacji obrazu jasnogórskiego. W okresie staropolskim przeprowadzono 28 takich koronacji, w tym trzy w ośrodkach unijnych. W czasie uroczystości strzelano z armat, urządzano iluminacje oraz pokazy fajerwerków i świętowano zwykle przez całą oktawę. Zwyczaj koronacji należy do tradycji, która przetrwała do naszych czasów. Jest najwyższą formą czci, potwierdzającą królewską godność Maryi, którą Jan Kazimierz obrał na Królową Korony Polskiej, składając śluby w katedrze lwowskiej. Od 1717 r. dokonano w Polsce ponad 200 koronacji. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński dokonał aż 42 koronacji, najwięcej spośród wszystkich biskupów na świecie. Św. Jan Paweł II ukoronował w Polsce 26 wizerunków Matki Bożej.

Konkursy z nagrodami, dmuchane zjeżdżalnie i co najważniejsze prelekcja na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz znakowanie rowerów – tak będzie wyglądać festyn, który już w najbliższą sobotę, 2 września, organizuje świdnickie Stowarzyszenie Lider Forum.


– Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na drugą już edycję akcji „Bezpieczne miasto – bezpieczny powrót do szkoły”. Odbędzie się ona w formie festynu – mówi Józef Drozd, prezes Stowarzyszenia „Lider Forum”.
Festyn odbędzie się w najbliższą sobotę, 2 września, na parkingu przy klubie Impuls. Początek o godz. 10. Będą konkursy z nagrodami dmuchane zjeżdżalnie. Dzieci będą mogły posłuchać, jak należy zachowywać się w drodze do i ze szkoły oraz oznakować rowery. Organizatorzy już dziś dziękują Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku, która zgodziła się pomóc w akcji oraz wszystkim sponsorom. „Bezpieczne miasto – bezpieczny powrót do szkoły” to nie pierwsza akcją organizowana przez Świdnickie Stowarzyszenie „Lider Forum”. W akcji o podobnym profilu „Bezpieczne miasto – bezpieczne ferie. Wzięło udział blisko 200 dzieci ze świdnickich podstawówek oraz Szkoły Podstawowej w Mełgwi. (w)