Bezpłatne szczepienia dzieci

Ruszyła akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat mieszkających na terenie województwa lubelskiego. Warto się pospieszyć, bo szczepienia będą realizowane tylko do 14 grudnia.

– Dla rodziców to szansa na zapewnienie dzieciom bezpłatnej ochrony – mówi dr n. med. Barbara Hasiec, ordynator Dziecięcego Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. – Szczepionka wywołuje sztuczną odporność, podobną do tej naturalnej, którą uzyskuje się po przebytym zakażeniu lub chorobie. Jednak po co ryzykować zdrowie, a nawet życie dziecka, narażając je na przebycie choroby, skoro można zabezpieczyć je poprzez szczepienia, które są w tej chwili najbardziej skuteczną ochroną.

Do szczepień zachęca też dr Zofia Woźnica, pediatra, radna województwa lubelskiego, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Lubelskiego: – Szczepionka przeciwko pneumokokom nie jest tania i często pozostaje poza zasięgiem finansowym rodziców. Teraz możliwość bezpłatnego zaszczepienia dziecka daje „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie lubelskim w latach 2016 -2021”.
Koordynatorem programu jest Centrum Medyczne Luxmed we współpracy z Lubelskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. Więcej informacji na temat programu oraz adresy placówek szczepiących dostępne są na www.luxmedlublin.pl oraz pod numerem telefonu 81 536 58 58. (mg)