Białowąs po raz czwarty

Kandydaturę Waldemara Białowąsa podczas konferencji przed Portem Lotniczym Lublin zachwalali posłanka Joanna Mucha i wicemarszałek Krzysztof Grabczuk

Waldemar Białowąs oficjalnie ogłosił swój start w wyborach na burmistrza Świdnika. Po raz czwarty rzuca wyzwanie sprawującemu tę funkcję od 20 lat Waldemarowi Jaksonowi, ale tym razem z nieco innej pozycji – już nie jako szeregowy radny i szef lokalnej PO, ale jako chwalony wicestarosta powiatu i kandydat Koalicji Obywatelskiej.


Długo odwlekaną decyzję o kandydowaniu na burmistrza Białowąs obwieścił w ubiegły poniedziałek, 10 września, podczas konferencji prasowej na terenie Portu Lotniczego Lublin. Jako kandydata Koalicji Obywatelskiej przedstawili go posłanka Joanna Mucha i wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk.

Tegoroczne wybory będą kolejnymi, po 2006, 2010 i 2014 roku, w których Waldemar Białowąs zmierzy się z obecnym burmistrzem Waldemarem Jaksonem, który jako pierwszy, już przed miesiącem, oficjalnie potwierdził start w wyborach. Swojego kandydata w najbliższych dniach ma również ogłosić komitet Świdnik Wspólna Sprawa.

– Nie ma znaczenia, ile razy kandydowałem. Kandyduję, bo kocham Świdnik. Moje całe życie skupia się wokół miasta. Uważam, że powinno rozwijać się szybciej i we współpracy z mieszkańcami. Wybory samorządowe to święto demokracji. Decydujemy o swoim otoczeniu; o tym, jak rozwiązywane będą nasze problemy, dlatego już dziś gorąco zachęcam mieszkańców do udziału w wyborach – mówi Waldemar Białowąs i zaznacza, że jeśli zostanie burmistrzem, jego gabinet zawsze będzie stał dla świdniczan otworem.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej, startujący pod hasłem „Rozwińmy skrzydła”, przedstawił pierwsze punkty swojego programu wyborczego. Zapowiedział, że jako burmistrz chciałby powołać świdnicką komunikację miejską z darmowymi przejazdami dla uczniów i seniorów. Utworzenie świdnickich linii autobusowych – jak zapewnia – wcale nie musiałoby wykluczać współpracy z MPK Lublin. Sieć miałaby być pomyślana tak, by szybko i wygodnie dowozić mieszkańców do szkół i miejsc pracy, co częściowo mogłoby rozwiązać również problem braku miejsc parkingowych.

Białowąs chciałby również, aby uczniowie miejskich szkół mieli bezpłatne obiady w szkole. Zapowiada też stworzenie miejskiego program staży i praktyk dla młodych ludzi.

– Jak wiemy, mieszkańców Świdnika ubywa, także tych młodych i wykształconych. To ważne, aby zatrzymać ich w mieście przez tworzenie nowych miejsc pracy i ściąganie nowych firm i przedsiębiorstw. Pomóc młodym mógłby również miejski program staży i praktyk – mówi W. Białowąs.

Kandydat zapowiedział również obniżenie kosztów życia dla mieszkańców. Pierwszym krokiem ku temu miałoby być obniżenie opłat za wodę i ścieki. Jego zadaniem Świdnikowi potrzebna jest też sieć bezpłatnego internetu, bez tzw. białych punktów, czyli miejsc, gdzie internet nie dociera. Białowąs deklaruje również chęć powołania do życia rad osiedli z prawem składania wniosków do budżetu.

– Mieszkańcy powinni mieć jak największy udział w życiu miasta. Już w 2006 roku w swoim programie proponowałem wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Cieszę się, że dziś funkcjonuje on w naszym mieście. Uważam, że to świetna forma uczestniczenia mieszkańców w życiu miasta. Kolejnym krokiem mogłoby być stworzenie rad osiedli, które miałyby prawo do zgłaszania wniosków do budżetu – mówi Białowąs, który zapowiada, że w najbliższych dniach przedstawi kolejne punkty swojego programu wyborczego. (w)