Bibliobox już za chwilę

Już niebawem w sąsiedztwie głównej siedziby świdnickiej biblioteki stanie bibliobox, urządzenie działające na zasadzie paczkomatu. Dzięki niemu zamówione wcześniej książki będzie można odebrać o każdej porze doby i każdego dnia tygodnia.

Pomysł dotyczący wyposażenia biblioteki w książkomat umożliwiający całodobowy odbiór zamówionych książek został zgłoszony w ramach poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Urządzenie będzie działało na zasadzie popularnych paczkomatów. Czytelnik zamówi książki przez internet, a kiedy będą one umieszczona w skrytce i gotowe do odbioru, dostanie powiadomienie. Otworzyć skrytkę będzie można za pomocą karty bibliotecznej, przykładając kod kreskowy do czytnika.

– To nie tylko udogodnienie dla osób pracujących dłużej, poza miastem, nie mogących dotrzeć do biblioteki w godzinach jej funkcjonowania. W dobie zagrożenia epidemiologicznego taka forma odbioru książek będzie dla mieszkańców bezpieczną alternatywą. Nikt nie musi rezygnować z aktywności czytelniczej i dostępu do bibliotecznych zbiorów książek, filmów, muzyki czy audiobooków – mówią pracownicy książnicy.

Bibliobox zostanie zamontowany w przyszłym miesiącu. Zanim na dobre zacznie działać potrzeba nieco prac przygotowawczych, bo urządzenie musi być kompatybilne z systemem bibliotecznym, z którego na co dzień  korzysta książnica. Urządzenie dostarczy firma Elibron z Tychów, a koszt wyniesie ok. 105 tysięcy zł.

Już wiadomo, że książkomat będzie ozdobiony tematyczną grafiką, którą przygotuje świdnicki artysta, Paweł Kasperek. Kiedy będzie już gotowy, bibliotekarze planują nagranie filmiku z instruktarzem na temat obsługi samego biblioboxa i systemu wypożyczeń. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here