Biblioteka planuje urodziny

Plany jubileuszowych obchodów 65-lecia MPBP w Świdniku pokrzyżował koronawirus

Epidemia utrudniła obchody 65-lecia powstania Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, ale ich nie zastopowała. Wkrótce oryginalne jubileuszowe programy: „Czytelnicy wysokich lotów” i „Usiądź ze mną i poczytaj” oraz rozbudowa Zaułku Poetów.


Biblioteka powstała w maju 1955 r. Od ćwierć wieku jej patronką jest, związana z naszym miastem wybitna poetka i tłumaczka, Anna Kamieńska (w tym roku przypada 100. rocznica jej urodzin).

Przez lata biblioteka wychowała rzesze świdniczan, upowszechniając czytelnictwo, propagując ambitną literaturę i podejmując wiele innych zadań edukacyjnych. Dziś działają przy niej dwa dyskusyjne kluby książki, klub filmowy, klub Mum’s Time oraz klub kolekcjonera. Organizowane są spotkania autorskie, koncerty i warsztaty. Wiele imprez organizowanych jest w Zaułku Poetów, który w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie doposażony w leżaki, ławki, dodatkowe oświetlenie

– Wkrótce przystąpimy do realizacji projektu, na który otrzymaliśmy dotację: „Czytelnicy wysokich lotów”. To cykl spotkań z dobrą literaturą z krajów sąsiedzkich: czeską, słowacką, skandynawską, jak również węgierską, hiszpańską i włoską – mówi Joanna Makuszewska, instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku.

W ramach innego projektu „Usiądź ze mną i poczytaj” biblioteka proponuje cykl spotkań dla rodziców, których celem będzie ich przekonanie, że lektura książek w wielkim stopniu wspiera rozwój dzieci.

Na przełomie maja i czerwca planowane jest uroczyste spotkanie jubileuszowe. Niestety, z powodu epidemii koronawirusa biblioteka musiała już odwołać dwa wydarzenia, tj. koncert gitarowy i spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim.

– Na stronie internetowej www.bibliotekaswidnik.pl czytelnicy mogą zapoznać się z ofertą kulturalną, nowościami nie tylko książkowymi, katalogiem. Z domowego zacisza można zarezerwować książkę oraz uczestniczyć w naszym facebookowym, bibliotecznym świecie – zachęca Makuszewska. JN