Biblioteka rozdaje książki

Piąty rok z rzędu Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki ze środków ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

– Celem akcji jest zachęcenie rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego głośnego czytania swojemu dziecku – mówi Artur Borzęcki, dyrektor MBP w Krasnymstawie. Jak wykazują badania, dzieci wychowywane w kontakcie z książkami są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

– Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar fizyczny, bowiem czytające dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce, większe sukcesy w szkole, a później w życiu zawodowym – dodaje.

Do udziału w projekcie Biblioteka zaprosiła dzieci w wieku przedszkolnym. Zasady są proste, wystarczy zapisać się do Biblioteki, by mały czytelnik otrzymał książkę pod tytułem „Pierwsze czytanki dla…” lub nowość w tegorocznej edycji programu „Krasnal w krzywej czapce”, autorstwa Wojciecha Widłaka oraz kartę małego czytelnika. Za każdą wizytę w Bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki, dziecko otrzyma wybraną przez siebie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania oraz upominkiem.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. W tym roku krasnostawska Biblioteka wspiera także dzieci ukraińskie proponując polsko-ukraińską wersję książki „Krasnal w krzywej czapce”. (k)