Biblioteka świeci w miejskich barwach

Błękitno-czerwony neon zastąpił stary, podniszczony szyld

Stary, tradycyjny szyld nad wejściem do Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Świdniku 5 lutego zastąpił kolorowy, widoczny z daleka neon. Świeci w niebiesko-biało-czerwonych barwach, czyli kolorach herbu Świdnika.


Dotychczasowy szyld był już mocno podniszczony, kolorystycznie nie bardzo pasował do elewacji budynku. Był uszkodzony przez spadający z dachu śnieg, ale nie tylko to zdecydowało o jego wymianie na neon.

– W latach 60. wiele było tego typu reklam świetlnych wzdłuż ul. Sławińskiego (dzisiaj Niepodległości, przy której mieści się siedziba biblioteki – przyp. aut.), ale do dziś nie przetrwał żaden z nich. Nasz jest pierwszy. Uważam, że wpisuje się w przygotowywaną przez wiceburmistrza Marcina Dmowskiego koncepcję uporządkowania reklam i szyldów w przestrzeni publicznej i będzie dobrym przykładem dla innych – mówi Piotr Jankowski, dyrektor świdnickiej biblioteki.

Neon nad wejściem to niebieski napis „Biblioteka” i umieszczonych na czerwonym tle stron otwartej książki, która dzięki odpowiedniemu podświetlaniu sprawiają wrażenie, jakby były wertowane.

– Najlepiej przyjść wieczorem, by zobaczyć pełen efekt – zachęca P. Jankowski.

Autorem projektu neonu jest Paweł Kasperek, autor między innymi świdnickich murali. JN