Biegacze uczcili pamięć Wyklętych

W niedzielę 3 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Świdniku odbyła się czwarta edycja biegu „Tropem Wilczym”. O samym biegu informowaliśmy przed tygodniem. Dziś prezentujemy jego wyniki.

Biegi tradycyjnie odbyły na dwóch dystansach: 1963 i 5520 metrów. Na starcie stanęło 133 zawodników, w większości mieszkańców Świdnika i powiatu.

– To była bardzo udana impreza. Dopisała pogoda i uczestnicy, a rywalizacja była w duchu fair-play oraz wzajemnej pomocy. Były np. pary, które biegły równym tempem i nawzajem się wspierały, podobnie jak trenerzy poszczególnych klubów i stowarzyszeń, którzy wspierali swoich podopiecznych – mówił Mirosław Tarkowski, koordynator biegu „Tropem Wilczym”. – W stosunku do zeszłorocznej edycji odnotowaliśmy też większą frekwencję na obydwu dystansach.

Pierwsza trasa liczyła 1963 metrów – nieprzypadkowo. Ta symboliczna odległość miała upamiętnić rok śmierci ostatniego Wyklętego Józefa Franczaka ps. Lalek, który zginął na terenie dzisiejszego powiatu świdnickiego w obławie prowadzonej przez funkcjonariuszy milicji oraz UB i KBW.

Bieg wygrał Kamil Oleszek z AZS UMCS Lublin. Drugi na mecie zameldował się Adam Grudziński z Centrum Medycznego Orto-Optymist, a trzeci Adam Bąbik ze stowarzyszenia Biegający Świdnik. Wśród pań najlepsza okazała się Agata Wasiluk z MKS Agros Chełm. Drugie miejsce zajęła Iwona Kasprzak z Biegającego Świdnika, a trzecie jej klubowa koleżanka Anna Jasińska.

Z kolei na dystansie 5520 metrów zwyciężył Artur Jendrych z Biegającego Świdnika, a kolejne miejsca na podium zajęli: Karol Tichoruk i Łukasz Augustyniak. W kategorii kobiet najlepsza okazała się Oliwia Panas z Siennicy Nadolnej przed Moniką Hejduk z UMCS Biega i Ireną Motyl z Biegającego Świdnika.

Nagrody dla wszystkich biegaczy, czyli książki, dyplomy i puchary, ufundował Grzegorz Cel – syn Janiny Kuligowskiej-Cel ps. „Niusia”, która była sanitariuszką i łączniczką kpt. Stanisława Łukasika ze zgrupowania cichociemnego majora Hieronima Dekutowskiego. Oprócz tego, losowano nagrodę specjalną czyli rower górski, który trafił do Zbigniewa Stelmacha z Ćmiłowa.