Bileciki do kontroli

O tym, że jazda bez biletu się nie opłaca, przekonało się w ubiegłym roku ponad 1,8 tys. chełmskich gapowiczów.

Jedni mówią, że chcieli podjechać tylko jednak przystanek. Inni przekonują, że już właśnie podchodzili do kasownika. A zdarzają się też tacy, którzy bez ogródek przyznają, że liczyli na łut szczęścia. Przepisy są jednak bezwzględne. Dla wszystkich gapowiczów spotkanie z kontrolerem oznacza naliczenie tzw. opłaty dodatkowej. Wynosi ona 130 zł, czyli pięćdziesięciokrotność ceny normalnego biletu (2,60 zł). Na częściową ulgę mogą liczyć ci, którzy kwotę uregulują natychmiast u kontrolera – zapłacą 65 zł lub w ciągu 7 dni – 91 zł.
Mimo że kara wydaje się być dotkliwa, gapowiczów nie brakuje. W 2015 roku kontrolerzy wystawiali w ciągu jednego miesiąca średnio 133 opłaty dodatkowe, a w 2016 roku już 156.
– Najczęściej wystawianą opłatą jest mandat za brak biletu lub próba jego kasowania podczas kontroli – informuje przedstawiciel „Agencji inkasa KM”, która prowadzi kontrolę biletów w komunikacji miejskiej w Chełmie. – Bardzo zmniejszyła się ilość opłat za brak dokumentu poświadczającego uprawnienia do ulgi. Osoby starsze nie zapominają już o takich dokumentach, a młodzież i studenci pilnują „podbijania” legitymacji. Coraz częściej pasażerowie decydują się też na wpłatę na miejscu, czyli uiszczenie kary za brak biletu natychmiastowo u rewizora.

Na plus zmieniło się też podejście pasażerów do kontrolerów. – Chętnie i bez oporu okazują dokumenty do kontroli i bez większych problemów pozwalają na spisanie ich danych w sytuacji wystawienia opłaty – mówią pracownicy agencji. Nie kryją jednak, że zdarza się, że dochodzi do nerwowych sytuacji. – Dotyczy to zwłaszcza rodziców dzieci i młodzieży, które mają nieważne legitymacje. Uważają, że powinno zakończyć się taką sprawę pouczeniem. Niestety, muszą uiścić opłatę w wysokości 10,40 zł i w terminie siedmiu dni donieść ważny dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi, z której chcieli skorzystać w Chełmskich Liniach Autobusowych – tłumaczą pracownicy agencji. (mg)