Biletu nie kupisz, z toalety nie skorzystasz

„Toaleta nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia” – tabliczka z takim napisem zawisła ostatnio na drzwiach WC na dworcu kolejowym Świdnik-Miasto. Zdaniem pasażerów dworzec już dawno nie spełnia żadnej ze swoich funkcji i z wytęsknieniem czekają na nowy. I choć PKP zapowiadają jego budowę, to niestety może trochę potrwać.


– Kilka dni temu czekałam na pociąg na stacji Świdnik-Miasto. Miałam do odjazdu jeszcze parę minut i chciałam skorzystać z toalety. Niestety. Na drzwiach wywieszono tabliczkę, że toaleta jest nieczynna. Nie wiem, być może to z powodu jakiejś awarii, ale powinni przynajmniej w zastępstwie postawić przenośną toaletę. Miejsca na nią tu nie brakuje – oburza się nasza czytelniczka.

Nasza rozmówczyni przypomina również, że od wielu miesięcy na dworcu nieczynna jest również kasa biletowa.

– Równie dobrze mogliby ten dworzec wyburzyć. Kasa od roku zamknięta, przed mrozem też się nie ma gdzie schować, w gablotach co prawda jest rozkład jazdy, ale nie ma tablicy, na której byłaby informacja, z którego peronu odjeżdża pociąg, a teraz zamknięto jeszcze WC. To już nie dworzec, a raczej przystanek – uważa świdniczanka.

Wszystkie uwagi naszej czytelniczki przesłaliśmy do Biura Prasowego PKP. Niestety odpowiedzi się nie doczekaliśmy. Jednak zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Kolei dworzec Świdnik-Miasto czeka gruntowna zmiana. Stary budynek zostanie wyburzony, a w jego miejscu stanie nowoczesny, modułowy.

– Przewiduje się rozebranie części starego budynku i budowę dworca w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Będzie on wpisywał się w obowiązujące trendy projektowania z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju, minimalizowania kosztów eksploatacji i efektywności wykorzystania budynku. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Znajdzie się w nim m.in. klimatyzowana poczekalnia, miejsce na kasę biletową, biletomat oraz toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnych – mówił nam w czerwcu Tomasz Leś z Biura Prasowego PKP S.A.

Przetarg na te prace został już ogłoszony, ale zakończył się fiaskiem, bo nie wpłynęła ani jedna oferta od potencjalnych wykonawców. Postępowanie unieważniono, a w planach jest ogłoszenie kolejnego. Według wstępnych planów dworzec miał być gotowy do końca przyszłego roku. Z powodu trudności z wyłonieniem wykonawcy ten termin zapewne zostanie wydłużony. (w)