Biomed pochwalił się wzrostem zysków

Biomed, lubelska wytwórnia szczepionek i surowic, pochwalił się wyraźnym wzrostem zysków w I kwartale 2020 roku. Biotechnologiczna firma z Lublina to jeden z największych beneficjentów koronawirusowej hossy spółek medycznych na warszawskiej giełdzie.


Jeszcze 12 marca walory firmy wyceniane były na zaledwie 0,58 zł.

Akcje Biomedu nieco podskoczyły tydzień później, gdy lubelski producent szczepionek ogłosił, że zanotował 2,48 mln zł zysku netto w 2019 roku wobec straty w roku poprzednim, która wyniosła 32,4 mln zł. Był to jednak nie tak duży wzrost (do 1 zł), jak w kolejnym tygodniu, gdy okazało się, że kilka krajów rozpoczyna testy potencjału szczepionki antygruźliczej z BCG we wzmacnianiu odporności na koronawirusa, a firma z Lublina jest jednym z jej trzech europejskich producentów.

6 kwietnia za akcję spółki trzeba był zapłacić nawet 6,50 zł! Po euforii kurs nieco się uspokoił i od kilkunastu dni oscyluje na poziomie 3,5-4,50.

W piątek walory Biomed-Lublin wyceniane były na 3,77 zł.

Cztery dni wcześniej, w poniedziałek, firma zaprezentowała raport za I kwartał 2020 roku. Przychody ze sprzedaży odnotowano na poziomie 10,4 mln zł, wobec 9,8 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 2,28 mln zł (rok wcześniej 0,99 mln), a zysk netto wzrósł z 0,21 mln zł do 1,15 mln zł.

– Wyniki za pierwszy kwartał jasno pokazują, że Biomed z miesiąca na miesiąc znacząco poprawia wyniki. – Mamy dwa kluczowe produkty, na które zapotrzebowanie jest znacznie większe niż nasze możliwości produkcyjne. Musimy podnosić ceny i jednocześnie zapewnić rozbudowę zakładu – przyznał prezes Marcin Piróg, cytowany w komunikacie spółki.

Obecnie problemem spółki, jak zaznacza jej prezes, nie jest popyt na jej produkty, lecz ograniczone moce produkcyjne.

W związku z tym Biomed-Lublin 8 maja zawarł term sheet z Apogepha Arzneimittel GmbH dotyczący 4,5 mln euro pożyczki na rozwój produktu leczniczego Onko BCG.

– Cieszę się, że nasz niemiecki partner zdecydował się wesprzeć nas w projekcie rozwojowym ONKO BCG. Dzięki firmie Apogepha Arzneimittel będziemy mogli zrealizować nasz projekt rozwojowy ONKO BCG, a to z kolei pozwoli na uwolnienie dodatkowych mocy produkcyjnych i podwoi możliwości sprzedażowe szczepionek BCG – dodaje prezes Marcin Piróg.

Spłata pożyczki przewidziana jest w 8 ratach na koniec czerwca i koniec grudnia każdego roku począwszy od 31 grudnia 2023 r.