Blaszak z upustem

Urząd Miasta ogłosił drugi przetarg na sprzedaż swojej siedziby przy ul. Wyszyńskiego 15. Cena wywoławcza jest niższa od poprzedniej o 20 proc. Jak tłumaczą urzędnicy, to z powodu złego stanu technicznego budynku.


Zgodnie z zapowiedziami Urząd Miasta w Świdniku ogłosił kolejny przetarg na sprzedaż działki i budynków znajdujących się przy ul. Wyszyńskiego 15. Nieruchomość zajmuje ponad 0,34 ha i składa się z dwóch budynków połączonych ze sobą łącznikiem. Pierwszy przetarg na jej zbycie odbył się 4 września, ale nie wpłynęła ani jedna oferta. Potencjalnych nabywców być może odstraszyła cena, która wynosiła 4,6 mln zł.
– Uwzględniając specyfikę lokalnego rynku brak ofert nie był dla nas zaskoczeniem – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Przy tak drogiej nieruchomości spodziewaliśmy się, że trudno będzie znaleźć kupca za pierwszym podejściem.
Urzędnicy przypuszczają, że potencjalnych inwestorów zniechęcił zły stan starego ratusza. „Blaszak” – bo tak mówią o nim świdniczanie – trudno nazwać chlubną wizytówką miasta. Nadaje się on do gruntownego remontu lub rozbiórki, a to wiąże się z kosztami. Biorąc to pod uwagę władze miasta zadecydowały o udzieleniu na nieruchomość 20 proc. rabatu. Teraz ratusz wraz z działką będą kosztować 3,7 mln zł. Zainteresowani zakupem powinny do 11 grudnia wpłacić na konto gminy wadium wynoszące 10 proc. ceny wywoławczej. Część jawną przetargu zaplanowano na 15 grudnia.
Kilka miesięcy temu ofertę odkupienia ratusza złożyło miasto Starostwo Powiatowe w Świdniku. Powiat zaproponował cenę 3,250 mln zł, czyli niewiele niższą niż obecna cena wywoławcza wystawiona przez ratusz.
– Z naszej strony oferta była i jest jak najbardziej poważna – mówi Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki. – Nie chcemy stawać do przetargu, bo podobnie jak Urząd Miasta jesteśmy instytucją publiczną. Rada miasta może udzielić bonifikaty i mamy nadzieję, że ją otrzymamy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że budynek wymaga remontu, ale to nas nie zniechęca. I tak musielibyśmy zaciągnąć kredyt, ale uważam, że byłoby to uzasadnione działanie. Mielibyśmy swój budynek i w centrum. Po Nowym Roku będziemy płacili wyższy czynsz za najem pomieszczeń przy Niepodległości 13. Nie wiemy, jakie te stawki będą w przyszłości i ta podwyżka w pewnym sensie zmobilizowała nas do szukania swojego budynku. (w)