„Bliżej” Beacie do Lublina?

W ramach projektu „Miasto Muzyka” w samym centrum Lublina na budynku „Astorii” powstał mural z wizerunkiem Beaty Kozidrak

To niekwestionowana gwiazda polskiej sceny muzycznej, z Lublinem związana przez większość życia. Tu dorastała, stawiała pierwsze kroki na scenie z zespołem Bajm. Ma na koncie liczne nagrody, w tym m.in. Fryderyki dla najlepszej wokalistki roku, za najlepszą płytę roku, również tytuł ikony kultury tygodnika „Wprost”.


Nawet jeśli dla obserwatorów zbyt barokowa a wręcz rokokowa czasem w swym wizerunku, Beata Kozidrak pozostaje jedną z najwyżej ocenianych w kraju wokalistek. Wpisuje się też w długą listę sławnych artystów z miasta nad Bystrzycą.

– Lublin zawsze będzie bliski mojemu sercu. Jestem bardzo związana z tym miejscem. Tu się urodziłam, tu wychowałam. Moje dzieciństwo to lubelska Starówka i kamienica przy ulicy Grodzkiej 36, gdzie mieszkaliśmy. Znam tam każdy kąt – podkreśla pani Beata.

Muzyka bardzo szybko stała się całym jej światem. Jest współzałożycielką i jedyną wokalistką zespołu BAJM (od imion członków grupy), który powstał w jej liceum. Z nim śpiewała pierwsze koncerty, a wielką karierę Beaty rozpoczął udział w konkursie debiutantów na Festiwalu Piosenki w Opolu 1978.

31 sierpnia 2018 wraz z zespołem świętowali swoje 40-lecie na wypełnionym szczelnie placu Zamkowym. Wokalistka była w świetnej formie, a czterooktawową skalę głosu w jej wielkich przebojach mogło podziwiać ponad 40 tys. osób na żywo, nie licząc transmisji koncertu.

Beata Kozidrak jest nadal uznaną piosenkarką, autorką tekstów, kompozytorką. Wspólnie z Bajmem wydała 10 albumów studyjnych, które rozeszły się w 2,5 mln egzemplarzy, realizuje też działalność solową. Ma na koncie liczne nagrody, w tym m.in. Fryderyki dla najlepszej wokalistki roku i za najlepszą płytę pop czy tytuł ikony kultury tygodnika „Wprost”. Na podstawie jej życia i twórczości w Teatrze Współczesnym w Szczecinie powstał spektakl…

… „Być jak Beata”

Bo faktycznie ta piosenkarka jest synonimem patriotyzmu lokalnego wśród artystów, którzy wypłynęli na tzw. szersze wody. Jej umiłowanie Lublina jest emblematyczne. Obecnie przygotowała utwór inspirowany rodzinnym miastem. Premiera piosenki „Bliżej” odbyła się 16 listopada w stolicy. Za warstwę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada producent Piotr Krygier (znany jako ‘Duit’), a realizacja ta jest częścią projektu „Miasto Muzyka”. To część większej kampanii opartej na wokalnych duetach gwiazd muzyki „z ich miastami”.

Utwór jest dostępny w aplikacji streamingowej Empik Music. Umożliwia słuchanie muzyki oraz daje dostęp do podcastów, play-list czy unikalnych materiałów takich, jak te tworzone w ramach projektu „Miasto Muzyka”.

– Beata Kozidrak stworzyła piosenkę nawiązującą do klimatu Lublina i swoich osobistych wspomnień. Ten utwór prezentuje wideo, w którym widzimy m.in. plac Zamkowy z kamienicą jej dzieciństwa, ulice Grodzką i Złotą, Krakowskie Przedmieście oraz III Liceum Ogólnokształcące Unii Lubelskiej, do którego wokalistka uczęszczała – mówi producent.

Jak brzmi Lublin Beaty Kozidrak? Ilustruje to jej kariera, która rozpoczęła się tu od pierwszych koncertów w liceum, domach kultury i klubach studenckich.

Tę atmosferę próbuje przekazać w piosence inaugurującej projekt. Czy udanie? Utwór ma dość prostą linię melodii i elektroniczną bazę dźwięków, przebojem nie będzie. „Szukam w sobie tego blasku – jest jak wulkan moje miasto – wracam patrząc oczami dziecka – bo to co piękne warto pamiętać…” – tak zaczyna się dynamiczny utwór, mówiący o fascynacji miejscem swego dzieciństwa. „I wiem na pewno: chcę być bliżej, jeszcze bliżej…”

Cóż, Beata kilkanaście lat temu opuściła Lublin przenosząc się do swej podwarszawskiej rezydencji. Miała prawo zatęsknić…

Jak brzmi jej miasto?

…zastanawiali się twórcy projektu Empik Music. Celem kampanii „Miasto Muzyka” jest podkreślenie roli lokalnych społeczności, wspólnoty miejsc, własnych korzeni. Bo każda miejscowość ma inną paletę dźwięków, a każdy muzyk słyszy swoje otoczenie po swojemu. Rejestruje zgiełk ulic, gwar młodzieży na placach, rytmy dobiegające z ulubionych klubów.

– Duety artystyczne to już stały element muzycznej Polski, jednak projektem tym tworzymy coś, czego jeszcze nie było. Asocjacje artystów z miastami, z którymi są związani to dla nich możność uwolnienia kreatywności, a dla słuchaczy interesująca i nieszablonowa muzyczna nowość – mówią autorzy. Dodają, że wkrótce po Lublinie zabiorą odbiorców tego projektu w dźwiękową podróż do Gdańska i Wrocławia.

Poprzez projekt „Miasto Muzyka” polscy wokaliści i wokalistki mają promować swoje rodzinne sadyby. Wspomnienia, odczucia i uczucia, lokalne dźwięki w założeniu mają kreować ciekawe teksty i brzmienia. A wideo-spacery z owymi piosenkami w tle gwiazdy estrady dać obraz ich ulubionych przestrzeni. Czy Beacie Kozidrak się to udało?

– W Grupie Empik autorzy otrzymują kompleksowe narzędzia sprzedaży i promocji jak e-Muzyka, Empik Music, Salony Empik, Going. Wspieramy właśnie autorskie projekty. Mocno podkreślamy krajowy i lokalny charakter akcji, wychodząc poza przekonanie, że wszystko co wartościowe, dzieje się wyłącznie w Warszawie albo dotyczy wyłącznie zagranicznych artystów – mówi Tomasz Lisek, brand manager Going/Empik Music. Za kreacje konceptu akcji “Miasto Muzyka” odpowiada Marta Frączek (Newonce.media).

W ramach projektu „Miasto Muzyka” w Lublinie powstał również mural. Z fasady budynku Astoria patrzy na nas Beata w niezwykle młodzieńczym wydaniu.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here