Błogosławiony kardynał Wyszyński nie będzie patronem Świdnika

Przewodniczący Rady Miasta Świdnik, Włodzimierz Radek, chciałby, by beatyfikowany przed miesiącem Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński został patronem Świdnika. Jak przekonuje radny, to postać bardzo bliska świdniczanom. Urząd Miasta zapewnia, że docenia inicjatywę, ale wskazuje, że miasto ma już patronkę – nieprzerwanie od 25 lat jest nią Matka Boska z Fatimy.

– W związku z głosami napływającymi ze strony różnych środowisk lokalnych, jakie otrzymuję od pewnego czasu, zwracam się o wsparcie inicjatywy ustanowienia prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem Miasta Świdnik – pisze w ostatniej interpelacji do burmistrza Przewodniczący Rady Miasta Świdnik, Włodzimierz Radek.

Jak argumentuje, nazywany Prymasem Tysiąclecia, kard. S. Wyszyński, to ważna postać w historii naszego narodu i bliska świdniczanom.

– Pozostaje ciągle w pamięci naszych mieszkańców poprzez różne wydarzenia patriotyczno-religijne, nawiązujące do jego nauki oraz nazwanie Jego imieniem jednej z najdłuższych ulic naszego miasta. Wydarzenia Świdnickiego Lipca 1980 r. miały swoje podłoże w nauce Jana Pawła II, który czerpał z wiedzy i mądrości kard. Stefana Wyszyńskiego – przekonuje radny.

Władze miasta zapewniają, że doceniają inicjatywę radnego, ale jej realizacji nie planują.

– Postać bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego poprzez prowadzone przez niego nauki oraz działalność stała się autorytetem moralnym dla wielu Polaków, również dla mieszkańców Świdnika. Właśnie dlatego dla upamiętnienia tak wybitnej postaci jedna z najdłuższych i najważniejszych ulic w Świdniku została nazwana jego imieniem i nazwiskiem. W 1996 r. doszło do zawierzenia miasta Świdnik Matce Boskiej Fatimskiej. Sam Akt Nadania został podpisany 15 lutego 1996 r. i odgrywa istotne znaczenie dla świdniczan. W tradycji chrześcijańskiej akt uzyskania patrona oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego patrona. Doceniam inicjatywę ustanowienia bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem miasta, jednak nie praktykuje się podwójnych zawierzeń – czytamy w odpowiedzi na interpelację udzielonej przez burmistrza Waldemara Jaksona. (w)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here