Bloki Plus już w stanie surowym

Dwa trzypiętrowe budynki, 108 wykończonych mieszkań, każde z balkonem lub dostępem do ogródka, ponad 160 miejsc parkingowych i plac zabaw – tak będzie wyglądać osiedle powstające w Świdniku przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty mija właśnie rok.


Jesienią 2016 roku Świdnik, jako jeden z pierwszych samorządów w kraju, ogłosił, że przystępuje do rządowego programu „Mieszkanie Plus”, zakładającego budowę tanich mieszkań pod wynajem z możliwością ich wykupu na własność. Jako lokalizację po tę inwestycję wybrano miejskie działki przy ul. Gen. Roweckiego „Grota”. W 2017 roku miasto przystąpiło do przygotowania terenu pod budowę. Sama budowa bloków jednak nie ruszyła, a zniecierpliwieni mieszkańcy zaczęli dopytywać o przyszłość tego projektu. Ratusz tłumaczył, że cały czas załatwiane są formalności, a tak duże przedsięwzięcie wymaga wielu uzgodnień i czasu. W minionym roku prace nad projektem nabrały wyraźnego przyspieszenia, a z początkiem października wbito pierwsze łopaty, będące symbolicznym rozpoczęciem inwestycji.

Jakie postępy poczyniono na budowie w ciągu ostatnich 12 miesięcy oglądali ostatnio miejscy radni Włodzimierz Radek i Marcin Magier.

– Na miejscu spotkaliśmy się z kierownikiem budowy i obejrzeliśmy powstające lokale. Stan nieruchomości można określić już jako surowy zamknięty. Przekazano nam, że budowa postępuje zgodnie z planem, a nawet udało się wypracować lekkie przyspieszenie względem harmonogramu. W trakcie wizyty mieliśmy okazję od środka obejrzeć jedno z mieszkań, z którego rozpościerał się piękny widok na wschód. Mieszkania projektowane są zgodnie z współczesnymi trendami w budownictwie mieszkaniowym. Są wygodne nowoczesne i przestronne – mówi Marcin Magier.

Choć nabór na mieszkania jeszcze nie ruszył, wiadomo już, że będą się one cieszyć olbrzymim powodzeniem. Z ankiet przeprowadzonych przez świdnicki magistrat wynika, że na każdy lokal przypada prawie ośmiu chętnych. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3- (50 proc.) i 2-pokojowe (30 proc.)

W ramach rządowego programu „Mieszanie Plus” w Świdniku powstaną dwa trzypiętrowe budynki, a w nich 108 mieszkań o powierzchni od ok. 26 do ok. 70 mkw. Znajdą się więc tu kawalerki z aneksem kuchennym i mieszkania czteropokojowe z oddzielną kuchnią. Każde z mieszkań będzie miało balkon, a te zlokalizowane na parterze niewielkie ogródki (największy z nich ma 66 mkw.). Co ważne, lokale zostaną przekazane najemcom już z wykończeniem – ścianami pomalowanymi na biało, panelami podłogowymi w pokojach, drzwiami zewnętrznymi i wewnętrznymi; z terakotą i glazurą nad poziomem szafek w kuchni oraz z glazurą, terakotą i tzw. białym montażem w łazience. Po stronie najemców będzie zakup mebli i sprzętów. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynków. Powstanie parking, który pomieści 162 auta, a przeszło 60 proc. działki ma zostać pokryta roślinnością; nie tylko trawą i krzewami, ale również drzewami. Na „Osiedlu Plus” ma powstać również plac zabaw dla dzieci o pow. 250 mkw.

Nabór wniosków na mieszkania rozpocznie się wówczas, gdy zezwoli już na to PFR Nieruchomości, czyli spółka odpowiedzialna za realizację inwestycji.

– Przewidujemy, że nabór ruszy w przyszłym roku. Radni podjęli już uchwałę odnośnie kryteriów, w oparciu o które lokale będą przyznawane, natomiast kryteria dochodowe leżą po stronie Warszawy – mówi wiceburmistrz Marcin Dmowski.

Uchwałę w sprawie kryteriów przydziału mieszkań na „Osiedlu Plus” świdniccy radni przyjęli w czerwcu br. Za spełnienie poszczególnych kryteriów wnioskodawcy będą otrzymywać punkty. Czym ich więcej, tym większa szansa na odebranie kluczy. Dla przypomnienia: po 10 punktów będzie przyznawane za brak własnego mieszkania lub domu, rozliczanie podatku dochodowego w mieście i dotychczasowe zamieszkanie w Świdniku. Dodatkowe 5 pkt będą otrzymywać ci wnioskodawcy, którzy wynajmują lokalne należące do miasta i zobowiążą się do rozwiązania umowy najmu oraz opuszczenie lokalu do miesiąca od dnia zawarcia umowy; 5 pkt jeśli w skład gospodarstwa wchodzi osoba, która ukończyła 65 lat; 5 pkt jeśli w gospodarstwie domowym jest osoba niepełnosprawna do 16 roku życia; 5 pkt za zamieszkiwanie w gospodarstwie domowym osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym umiarkowanym powyżej 16 roku życia; 5 pkt za każdą osobę (ale maksymalnie 10 pkt) poniżej 35 roku życia; 5 pkt za każde dziecko (ale max. 15 pkt) do 18 roku życia i 8 pkt dla osób samotnie wychowujących dziecko.

Spełnienie kryteriów będzie należało poświadczyć odpowiednimi dokumentami bądź oświadczeniami. W przypadku wniosków z taką samą ilością punkt, decydować będzie kolejność wpływu wniosków.

Zakończenie budowy bloków przewidywane jest na połowę przyszłego roku. (w

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here