Błyskawice znów ogarnęły cały kraj

Lublin dołączył do protestów, które pod koniec ubiegłego tygodnia ogarnęły dziesiątki miast w kraju w ramach Strajku Kobiet. Lublinianki spod znaku błyskawicy spotykały się od środy przed siedzibą lokalnych władz PiS, przy ul. Królewskiej i stamtąd ruszały na pl. Litewski głosząc hasła sprzeciwu wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego.


Przypomnijmy, w minioną środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października ub.r, uznający za niezgodną z konstytucją aborcję z powodu wad płodu, nawet jeśli te są ciężkie i nieodwracalne.

Jeszcze tego samego dnia wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw, tym samym stając się obowiązującym prawem. W proteście kobiety ponownie wyszyły na ulice. W Warszawie protestujące wdarły się na teren siedziby Trybunału Konstytucyjnego, interweniowała Policja.

W Lublinie demonstracje przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego odbywały się od środy co wieczór przed biurem Prawa i Sprawiedliwości. Codziennie około 200-300 osób wznosiło hasła i transparenty „Wasza ustawa łamie nasze prawa”, „Wolność wyboru zamiast terroru”, „PiS dranie” przemieszczając się w stronę placu Litewskiego, gdzie po drodze – przy kościele oo. Kapucynów – na protestujących czekała grupa modlitewna z różańcami.

Obie strony rozdzielali policjanci, do incydentów nie doszło.  (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here