Błyskawiczny dar serca

25-letni student z Ukrainy został w nocy z soboty na niedzielę z 26 na 27 sierpnia dotkliwie pobity w Lublinie. Napastnicy zabrali mu pieniądze i dokumenty. Do szpitala trafił z ciężkimi obrażeniami szczęki, pogruchotanym obojczykiem i wybitymi zębami. Dzięki wsparciu lublinian nie musiał ponosić kosztów leczenia.


Gdy okazało się, że Jewgieniejowi skończyło się niedawno ubezpieczenie zdrowotne i musiałby ponosić koszty leczenia szpitalnego i rehabilitacji, zareagowali sami lublinianie. W publicznej zbiórce udało się zebrać w sumie ponad 23 tysiące złotych, w tym 15 tysięcy na operację. – „Cel osiągnięty. Bardzo dziękujemy za dokonane wpłaty. Zebrana kwota pokryje koszty operacji. Planowaliśmy prowadzić zbiórkę przez cały miesiąc, tymczasem udało się to zrobić w ciągu doby. Jednocześnie, widząc Państwa zainteresowanie, a mając świadomość kosztów rehabilitacji Jewgienija nie zamykamy zrzutki, pozwalając tym, którzy chcą go dodatkowo wesprzeć, na dokonanie wpłat. Oczywiście rozliczymy się z każdej złotówki” – piszą na portalu zrzutka.pl organizatorzy akcji, pracownicy lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber.
Do stowarzyszenia zgłosiło się także Laboratorium Protetyki Stomatologicznej ARTELAB z propozycją bezpłatnego wykonania uzupełnienia protetycznegouzębienia pobitego Ukraińca. 25-letni Jewgienij w Polsce przebywał od ponad roku. uczył się w szkole policealnej na kierunku technik weterynarii. W szpitalu odwiedził go konsul Ukrainy w Lublinie, Wasyl Pawluk i prezydent Krzysztof Żuk. Obaj zapewnili go o swojej pomocy m.in. w szybszym wydaniu skradzionych dokumentów. W sprawie nadal trwają czynności. Zatrzymano już dwie osoby z czterech podejrzanych. Napastnikom grozi do 12 lat pozbawienia wolności. (EM.K.)