Bogatsi o wiedzę kolegów

Młodzież z Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku szykuje się do wyjazdu na praktyki zawodowe do Niemiec. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 już na nich byli, więc opowiedzieli kolegom z PCEZ, o czym powinni pamiętać i na co zwracać uwagę.


Pracodawcy cenią punktualność, uśmiech i pozytywne nastawienie do pracy – m.in. takie rady usłyszeli uczniowie PCEZ od kolegów z ZS nr 1, którzy część tegorocznych wakacji spędzili w Lipsku na praktykach zawodowych. Teraz w ich ślady pójdą także uczniowie PCEZ, więc obie szkoły zorganizowały spotkanie, by młodzież mogła posłuchać o doświadczeniach kolegów.
Uczniowie „Norwida” z klas pierwszych, drugich i trzecich o profilu technik żywienia, technik hotelarstwa oraz szkoły zawodowej starali się rozwiać wszelkie obawy uczniów PCEZ związane z wyjazdem. Młodzież zapewniała, że warto skorzystać z praktyk. Czasem – jak mówili uczniowie ZS nr 1– barierą okazywał się język, ponieważ część personelu w hotelach i restauracjach, gdzie praktyki mieli uczniowie ZS nr 1, nie posługiwała się językiem obcym. Młodzież wspominała też o wielu możliwościach spędzania wolnego czasu, takich jak wyjścia do ZOO, na basen, czy kręgielni oraz zwiedzania takich miast jak Lipsk. Drezno czy Berlin.
W czterech wyjazdach do Lipska ma uczestniczyć 50 uczniów PCEZ. Praktyki odbędą się w firmach z branży informatycznej, ekonomicznej i mechanicznej. Uczniowie otrzymali już ubrania robocze, koszulki, czapki z logo szkoły i projektu oraz rozmówki polsko-niemieckie.
Wyjazd będzie okazją do doskonalenia i zdobywania nowych umiejętności, ale nie tylko. Młodzież pozna też kulturę i zwyczaje zachodnich sąsiadów Polski. Będzie okazją do szlifowania języka niemieckiego. Po ukończeniu praktyk uczniowie otrzymają zaświadczenie o ich ukończeniu, ale także certyfikat Europass Mobilność i certyfikat ECVET. Zagraniczne staże odbywają się w ramach projektu „Od teorii przez praktykę o zawodu” w ramach programu POWER, finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na jego realizację szkoła otrzymała kwotę 529 788 zł. (w)