Bohater z medalem od prezydenta Dudy

Szer. Szymon Duher, żołnierz z 24. batalionu lekkiej piechoty w Chełmie, otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal za Ofiarność i Odwagę. Odznaczony szeregowy wiosną z płonącego bloku wyniósł poparzonego mężczyznę i ewakuował dzieci. Jest pierwszym żołnierzem WOT, który odebrał tak cenne odznaczenie państwowe.

O dramacie, który rozegrał się wiosną pisaliśmy w „Nowym Tygodniu”. W kwietniu br. w jednym z bloków przy ul. Hallera w Świdniku doszło do wybuchu. Obok właśnie przejeżdżał szeregowy Szymon Duher, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej, który na co dzień pełni służbę w 24 batalionie lekkiej piechoty w Chełmie. Zareagował natychmiast, jako pierwszy. Wbiegł do płonącego mieszkania na parterze i wyniósł stamtąd poparzonego mężczyznę. Następnie przystąpił do gaszenia pożaru w mieszkaniu, ratując tym samym życie kolejnej nieprzytomnej osoby.

Potem wbiegł kilka pięter wyżej, gdzie w kłębach dymu płakały przerażone dzieci. Czekały na rodziców. Dym był tak intensywny, że istniało poważne zagrożenie podtrucia. Szeregowy Duher wyprowadził dzieci w bezpieczne miejsce. W międzyczasie zanim na miejsce przyjechały służby ratunkowe szeregowy Duher pobiegł do znajdującego się w pobliżu zakładu fryzjerskiego. Zabrał stamtąd gaśnicę i gasił pożar. Potem na miejsce przyjechali strażacy i służby ratunkowe. Ratownicy wynieśli z lokalu ciężko poparzoną dziewczynę.

Postawa szer. Duhera została doceniona przez dowództwo WOT. Decyzją gen. dyw. Wiesława Kukuły żołnierz otrzymał specjalne wyróżnienie. Ale to nie wszystko. W środę, 21 listopada, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie szer. Duher odebrał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal za Ofiarność i Odwagę. Medal stanowi nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały ludzkie życie lub mienie. Szer. Szymon Duher jest pierwszym żołnierzem WOT, który odebrał tak cenne odznaczenie państwowe.

– Żołnierz ruszył z pomocą bez zastanowienia, wykorzystując wiedzę i umiejętności, jakie nabył podczas szkolenia podstawowego Terytorialsa, tzw. „szesnastki”, którą ukończył kilka tygodni wcześniej – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrany Terytorialnej, w skład której wchodzi 24. batalion lekkiej piechoty w Chełmie.

– Podczas tego szkolenia żołnierze OT uczą się, m.in. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Ta wiedza z powodzeniem może być wykorzystana, nie tylko w sytuacjach zagrożenia militarnego, ale również w życiu codziennym, np. podczas wypadków komunikacyjnych lub innych zdarzeń, gdy ludzkie zdrowie lub życie jest w niebezpieczeństwie.

Szer. Szymon Duher jest studentem UMCS w Lublinie.

(mo, fot. Autor Krzysztof Sitkowski/KPRP)