Ból brzucha u dziecka – co może być jego przyczyną?

Kiedy słyszymy od dziecka „mamo brzuszek mnie boli” w głowie zaczynają się pojawiać różne myśli. I nic dziwnego. Bóle brzucha u dzieci mogą mieć różne podłoże. Co ważne, inne mogą być przyczyny bólów brzucha u niemowląt i inne u starszych dzieci. Co jest najczęstszą przyczyną bólów brzucha u dzieci?\

Jakie są najczęstsze przyczyny bólów brzucha u dzieci?

Dużo zależy od wieku dziecka. W przypadku najmniejszych dzieci – noworodków i niemowląt, bardzo częstą przyczyną bólów brzucha są kolki, które są bardzo bolesne. Niestety nie do końca wiadomo, co może je powodować – najczęściej podaje się, że są to zaparcia i skurcze jelit. U małych dzieci bóle brzucha mogą pojawić się również w czasie rozszerzanie diety – kiedy dziecko po raz pierwszy próbuje nowego jedzenia, a także, gdy okazuje się, że maluch ma nietolerancję pokarmową.

U starszych dzieci również może dochodzić do bólów brzucha związanych z nietolerancją pokarmową lub alergią. Jednak w ich przypadku przyczyn bólów brzucha może być znacznie więcej. Co ciekawe, nie zawsze one muszą być związane z układem trawiennym. Obok wcześniej wspomnianych nietolerancji, ból brzucha może oznaczać również infekcję dróg moczowych, a także zapalenie ucha środkowego. Rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na ostre bóle w dole brzucha, które mogą sygnalizować zapalenie wyrostka robaczkowego. Czasem ból brzucha u dziecka może mieć również podłoże psychiczne – związane ze stresem. Najczęściej takie bóle na tle nerwowym pojawiają się w momencie, gdy coś ważnego dzieje się w życiu dziecka – idzie do przedszkola/szkoły, pojawia się rodzeństwo czy też następuje przeprowadzka.

Kiedy udać się do lekarza?

Przy lekkich bólach brzucha można poradzić sobie domowymi sposobami np. przy pomocy herbat ziołowych (np. małym dzieciom przy zaparciach można podać herbatę z kopru włoskiego). Jednak są objawy, które sygnalizują, że ból może być przyczyną poważniejszej choroby. Do takich objawów zaliczyć należy przede wszystkim:

  • silny ból, któremu towarzyszy gorączka;
  • brak poprawy po zastosowaniu domowych sposobów łagodzenia bólów brzucha;
  • promieniowanie bólu na kończyny dolne i plecy;
  • krew w stolcu lub w moczu;
  • bólowi towarzyszy brak wypróżniania się od co najmniej 12 godzin.

Również, kiedy bóle są umiarkowane lub lekkie, ale utrzymują się przez kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć przewlekłe choroby.

Materiał sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here