Brakuje 50 tysięcy

Na takim etapie były prace wykończeniowe w łaźni na koniec października

Lubelski Caritas jest w trakcie budowy pierwszej publicznej i darmowej łaźni dla osób bezdomnych. Niestety, prace wykończeniowe utknęły, bo zabrakło funduszy.


Bezpłatna łaźnia i ogrzewalnia powstaje w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy al. Unii Lubelskiej. Dostępna miała być od jesieni tego roku, ale okazało się, że do jej uruchomienia potrzebne są specjalne piece, których koszt znacznie przewyższa środki, jakimi dysponuje Caritas. – W łaźni trwają prace wykończeniowe, ale w trakcie prac pojawiły się trudności, których nie przewidzieliśmy. Musimy wymienić znajdujący się w budynku piec na nowy, bo stary nie da rady obsłużyć ogrzewalni i podgrzać takiej ilości wody. Koszt nowego urządzenia to około 50 tysięcy złotych, dlatego bardzo prosimy o wsparcie – mówi Mateusz Jocek, rzecznik prasowy lubelskiej Caritas.

Prace budowlane dostosowujące pomieszczenia Caritas do potrzeb łaźni rozpoczęły się w lipcu br. Ich dotychczasowy koszt wyniósł ok. 100 000 zł i w całości został sfinansowany ze środków własnych Caritas. W Lublinie będzie to pierwsza tego typu łaźnia (dostosowana również dla osób niepełnosprawnych) z ogrzewalnią, w której osoby bezdomne będą mogły zjeść ciepły posiłek, wysuszyć czy wymienić ubrania. Caritas poszukuje także wolontariuszy, którzy potrafią opatrywać rany lub mają zdolności fryzjerskie, tak by kompleksowo pomagać osobom bezdomnym.

Łaźnia i ogrzewalnia powstają w pomieszczeniach zaadaptowanych z dawnych magazynów Caritas. Emilia Kalwińska

Wpłaty na potrzeby budowanej łaźni można dokonać na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin, numer konta: Pekao S.A. 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351 z dopiskiem „Łaźnia dla bezdomnych”.