Brama Krakowska zabłyśnie, że hej!

– Brama Krakowska na rozpoczęcie nowego sezonu turystycznego otrzyma nową iluminację, która „wejdzie w interakcję” z mieszkańcami i turystami. Będzie to pierwszy obiekt zabytkowy na świecie oświetlony w ten sposób – zapowiada Katarzyna Duma z biura prasowego ratusza.


Brama i jej krużganki zostaną oświetlone białym energooszczędnym światłem o zmiennym nasyceniu. Kolor światła będzie można w razie potrzeby zmieniać, np. w trakcie świat państwowych brama rozświetli się na biało-czerwono. Dodatkowo, co jest nowością, oświetleniem będzie można sterować z Internetu.

– Po rozpoznaniu ustalonej ilości oznaczeń na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram iluminacja uruchomi scenę świetlną – dodaje Katarzyna Duma. – Jeśli w jednym momencie odpowiednia ilość osób użyje w Internecie hashtagu #BramaKrakowska, to na zabytku wyświetli się krótka scenka.

Przygotowania do podświetlenia Bramy Krakowskiej trwały już od roku. Niezbędna była np. zgoda Muzeum Lubelskiego, które zarządza zabytkowym obiektem. W 2019 roku Rada Dzielnicy Stare Miasto przekazała na instalację wykonanie projektu technicznego i kosztorysu montażu iluminacji 15 tys. zł ze swojej rezerwy celowej.– potwierdza Rada Dzielnicy Stare Miasto. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here