„Bronek” ruszył z budową hali

Hala sportowa ma być gotowa do końca przyszłego roku. Pierwsze prace już się rozpoczęły. Na salę czeka również Gimnazjum nr 1, ale w przypadku tej inwestycji uczniowie muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość.
To były już ostatnie chwile asfaltowych boisk na placu należącym do I LO i Zespołu Szkół nr 1. W minionym tygodniu wjechały na nie koparki i ekipy budowlane. W tym miejscu właśnie zaczęła powstawać hala dla szkół mieszczących się w budynku. Inwestycja ma kosztować 5,7 mln zł. Do jej budowy dołoży się również budżet państwa, bo powiat uzyskał 2 mln zł ministerialnego dofinansowania do inwestycji.
– Mamy już zgodę na wycinkę drzew i wjazd na plac budowy od strony ul. Okulickiego – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki – Na koncie inwestycji jest też pierwsza transza dotacji. Planujemy, że do końca tego roku na inwestycję zostanie wydane ok. 600 tys. zł. Natomiast główne prace budowlane zostały zaplanowane na przyszły rok.
Uczniowie mają zacząć korzystać z hali najprawdopodobniej w lutym lub marcu 2018 roku. Do dyspozycji będą mieli boisko o wymiarach 20 na 40 metrów. Do tego będą również korzystać z mniejszych sal do ćwiczeń i z siłowni. W budynku powstaną także m.in. szatnie, prysznice i toalety. Budynek ma być również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w salę rehabilitacyjną.

Na nową halę gimnastyczną od dawna czekają również uczniowie Gimnazjum nr 1 na ul. Kopernika. Szkoła dysponuje w tej chwili starą i niewielką salą do ćwiczeń, dlatego od lat przedstawiciele tej placówki i radni apelowali do władz miejskich o uwzględnienie tej inwestycji w budżecie. Ostatecznie udało się uzyskać zapewnienie, że powstanie projekt nowego obiektu. O stan przygotowań do budowy sali pytał na ostatniej sesji miejskiej radny Mirosław Tarkowski. Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że o inwestycji nie zapominają.
– Jesteśmy w tej chwili na etapie uzgodnień. Zanim będziemy mogli przystąpić do wykonania dokumentacji, musimy usunąć kolizję elektro-energetyczną – tłumaczy Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Przygotowanie projektu nowej hali rozpocznie się jeszcze najprawdopodobniej w tym roku. – Będziemy chcieli zlecić w najbliższym czasie wykonanie dokumentacji, natomiast fizycznie otrzymamy ją w roku przyszłym – mówi zastępca burmistrza.
Problem pojawia się natomiast z określeniem, kiedy mogłaby ruszyć budowa obiektu.
– W tej chwili trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Na razie musimy się skupić na naszych największych, priorytetowych inwestycjach, czyli choćby na budowie obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej – dodaje Michał Piotrowicz.
(kal)