Bronek z halą jak marzenie

Uroczystość oficjalnego otwarcia hali

Świadkami uroczystego otwarcia nowej hali sportowej byli uczestnicy powiatowej inauguracji roku szkolnego 2018/2019, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdniku.


– Inwestycja jest ukończona – cieszy się Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki, dla którego budowa hali od początku była oczkiem w głowie. – Ciężka praca, starania, wyjazdy, długie godziny spędzone na szukaniu rozwiązań i niemal codzienne wizyty na placu budowy, opłaciły się. Jestem zadowolony, że nasza młodzież może korzystać z tak nowoczesnego obiektu.

Nowy hala sportowa ma wymiary 36 na 44 m, zaś samo boisko – 20 na 40 m. W hali, oprócz szatni, na piętrze powstały dwie sale: pierwsza będzie służyć do gimnastyki korekcyjnej i fitnessu, w drugiej już niebawem skorzystamy m.in. ze ścianki wspinaczkowej. Są też łazienki, szatnie oraz przestronny pokój nauczycielski. Z kolei w łączniku między szkołą i nowym obiektem umieszczono cztery ponad 20-metrowe szatnie z natryskami.

– Będą one w stanie pomieścić kilka lub nawet kilkanaście drużyn. Dzięki temu jesteśmy przygotowani na organizację naprawdę dużych imprez sportowych. Ciekawie prezentuje się również to, co jest nad łącznikiem. Zorganizowaliśmy tam taras – wyłożyliśmy go sztuczną trawą i ogrodziliśmy barierkami. Wychodzi się na niego z pierwszego piętra szkoły. To miejsce do organizacji różnych szkolnych wydarzeń, a także odpoczynku dla uczniów. Kto wie, może kiedyś go zadaszymy – mówi W. Białowąs.

Wiecestarosta podkreśla, że hala sportowa przy „Bronku” należy do najnowocześniejszych obiektów w regionie.

– Jest pełnowymiarowa, przestronna, ale najważniejsza rzecz to podłoże: z podwójnych kratownic, płyt i nawierzchni terraflex. To standard europejski, najwyższa półka, jeśli chodzi o gry zespołowe. Bardzo dobrze amortyzuje. Nasi uczniowie mogą mieć pewność, że przychodzą na bezpieczna nawierzchnię, która daje możliwość zdrowego uprawiania sportu. Perfekcyjne jest też nagłośnienie hali. Duży wpływ na akustykę ma konstrukcja dachu, wykonana z najlepszego austriackiego drewna. Trochę na nią czekaliśmy, ale nie mogliśmy pozwolić sobie na kompromis. Dziś widać, że było warto – cieszy się Białowąs.

Inwestycja kosztowała blisko 6 mln zł, z tego 1,5 mln zł to środki pozyskane z ministerstwa sportu. Powiat otrzymał także niecały milion złotych dotacji z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Nową halę otwarto podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy powiatowych szkół, instytucji i służb, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego, kuratorium, emerytowani nauczyciele i absolwenci. W trakcie uroczystości dyrektor I LO, Stanisław Stefańczyk, dziękował władzom powiatu za nowy obiekt sportowy, szczególnie zaś wicestaroście Białowąsowi, wręczając mu wyróżnienie „Zasłużony dla I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku”.

– Cieszę się, że zarząd pod moim przewodnictwem, wspólnie z dyrekcją szkoły, mógł przeprowadzić tę inwestycję. W 2016 roku podjęliśmy odważną decyzję o budowie hali sportowej. To był ostatni moment, aby wybudować taki obiekt za tak przyzwoite środki. Gdybyśmy zaczynali dziś, pewnie byłaby ona o kilka milionów droższa. Ta hala w najbliższych latach będzie najbardziej nowoczesnym obiektem sportowym w Świdniku. Mam nadzieję, że będzie służyła uczniom, klubowi „Avia”, rozgrywkom powiatowych amatorskich lig halowych i wszystkim, którzy zechcą z niej korzystać – mówi starosta świdnicki Dariusz Kołodziejczyk. (w)