„Bronek” z nowym starym dyrektorem

Dyrektor Stanisław Stefańczyk kieruje I LO od 13 lat

Stanisław Stefańczyk nadal będzie kierował I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku. W ogłoszonym przez powiat świdnicki konkursie na szefa placówki nikt nie odważył się stanąć w szranki z powszechnie nie tylko cenionym, ale i lubianym dyrektorem.


Stanisław Stefańczyk to na rynku edukacyjnym prawdziwa marka i symbol I LO w Świdniku. Jako nauczyciel matematyki pracę w świdnickiej placówce rozpoczął w 1972 roku. Sześć lat później został wicedyrektorem, a w 2006 roku – dyrektorem. Od tamtej pory kieruje placówką do dziś ciesząc się uznaniem i szacunkiem nie tylko uczniów i ich rodziców, ale również kolejnych władz powiatu, który jest dla szkoły organem prowadzącym.

Pod kierownictwem dyr. Stefańczyka „Bronek” może pochwalić się jednymi z najlepszych w województwie wynikami egzaminów maturalnych i udziałem w wielu akcjach charytatywnych. Dodatkowo placówka zrealizowała wiele inwestycji i projektów unijnych, jak chociażby wyposażanie szkolnych pracowni – czy oddanie przed rokiem do użytku nowoczesnej hali sportowej. Sami uczniowie o sorze Stefańczyku mówią, że potrafi w przystępny, zrozumiały i czasami zabawny sposób wytłumaczyć najtrudniejsze zagadnienia matematyczne. Za swoją pracę dyr. Stefańczyk został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Prezydenta RP za długoletnią służbę i Brązowym Krzyżem Zasługi.

W tym roku kończyła się kolejna, pięcioletnia kadencja S. Stefańczyka na stanowisku dyrektora I LO i zarząd powiatu na początku czerwca ogłosił konkurs na to stanowisko. Jedynym kandydatem, co nie było niespodzianką, który wystartował w konkursie, był dotychczasowy dyrektor. Komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele kuratorium oświaty, samorządu powiatowego, związków zawodowych i rodziców, nie miała wątpliwości, że kandydat spełnia wszystkie postawiona w konkursie wymagania i zdecydowała o powierzeniu mu stanowiska na kolejną kadencję. Takie rozstrzygnięcie zaakceptował zarząd powiatu.

– Zaprezentowana wizja placówki, a także wieloletnie doświadczenie oraz zaangażowanie przekonały komisję konkursową do powierzenia dyr. Stefańczykowi dalszego pełnienia tego stanowiska i ta ocena została przez zarząd powiatu zaakceptowana – mówi Radosław Brzózka, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za sprawy oświaty. JN