Brygada rośnie w siłę

W piątek, 30 października, 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powiększyła się o kolejnych 29 ochotników. To była już 28 przysięga w historii brygady, która liczy już ok. 3300 żołnierzy. Od piątku wszyscy terytorialsi zostali postawieni w stan mobilizacji.


Przysięga po raz drugi odbyła się na placu Zamkowym, ale placu apelowym kompleksu wojskowego na Majdanku w Lublinie, który od miesiąca jest oficjalną nową siedzibą Lubelskiej Brygady OT. Trudny okres pandemii i związane z tym obostrzenia sanitarne sprawiły, że uroczystość miała skromną oprawę i odbyła się bez udziału rodzin żołnierzy oraz gości.

– Wśród nowych żołnierzy są przede wszystkim osoby młode, studenci oraz przedstawiciele różnych zawodów, jak fryzjer, kelner, kierowca, technik komputerowy, nauczyciel. W gronie tym jest aż 9 kobiet – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. LBOT i przypomina, że żołnierze WOT od 17 października br. przeszli na kryzysowy model funkcjonowania, jednak nadal prowadzona jest rekrutacja kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Osoby z naszego regionu zainteresowane wstąpieniem w szeregi 2 LBOT będą mogły skorzystać jeszcze z dwóch terminów szkoleń podstawowych w tym roku: 21.11.2020 r. oraz 12.12.2020 r.

Mobilizacja w WOT

Tego samego dnia wszyscy żołnierze WOT, za wyjątkiem tych już uczestniczących w operacji „Trwała odporność”, w ramach której wspierają oni m.in. służby medyczne i np. od tygodnia obsługują większość punktów pobrań wymazów, otrzymali powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Jak tłumaczy kpt. Stanula powszechna mobilizacja ma na celu jeszcze większe zaangażowanie wojska w walkę z pandemią.

Terytorialsi oprócz pobierania materiału do badań mają m.in. uczestniczyć we wstępnej segregacji pacjentów trafiających do szpitala. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here