Brzegowa wychodzi z ciemności

Po podłączeniu nowych lamp cała Brzegowa będzie oświetlona

Dobiegły końca prace związane z instalacją oświetlenia ulicznego przy ulicy Brzegowej w Świdniku. Urzędnicy zapowiadają, że wkrótce latarnie zostaną podłączone do sieci. W tym roku miasto zamierza również wyremontować część ulicy.


– Droga, przy której mieszkamy, to żużlówka. Kilka lat temu, kiedy Brzegowa była budowana, powiat świdnicki, który był wówczas właścicielem drogi, nie zrobił naszego odcinka dlatego, że przez Strefę Ekonomiczną w Lublinie do mieszczącej się u nas bazy budowy obwodnicy Lublina jeździły ciężkie samochody. Obwodnica już dawno została oddana do użytku, a odcinek naszej drogi stale pozostaje dziurawy i nikt z tym nic nie robi – mówili jakiś czas temu mieszkańcy południowego fragmentu ul. Brzegowej.

Mieszkańcy skarżyli się również, że przy ich ulicy nie ma oświetlenia, więc po zmroku bywa tu bardzo niebezpiecznie.

– Najgorzej jest jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno. Nie ma chodnika, więc piesi poruszają się drogą, a jak ktoś nie ma na sobie żadnego odblasku, widać go dopiero z odległości kilku, może kilkunastu metrów. Trzeba coś z tym zrobić, zanim dojdzie do jakiegoś nieszczęścia – mówiła ostatnio jedna z czytelniczek.

W tym roku urzędnicy postanowili – przynajmniej w części – rozwiązać problemy mieszkańców Brzegowej. Już na początku roku ratusz ogłosił przetarg na instalację dwunastu latarni. Najkorzystniejszą ofertę – ok. 75,4 tys. zł brutto – zaproponowała firma GEOTEL z Kraśnika i to właśnie ona wygrała przetarg. Do zadania należało m.in. wykonanie linii kablowej i montaż słupów oświetleniowych z LED-owymi oprawami. Te prace właśnie się zakończyły.

– Infrastruktura jest już gotowa. Czekamy już tylko na podłączenie do sieci. Kolejnym etapem będzie budowa postulowanych odcinków dróg – mówi Michał Piotrowicz, wiceburmistrz Świdnika.

Jeszcze w tym roku miasto chce także położyć na części ulicy asfalt. Na ten cel zarezerwowano w budżecie 450 tys. zł. Przetarg na to zadanie powinien zostać rozstrzygnięty niebawem. Swoje oferty złożyły dwie firmy, a zaproponowane przez nie kwoty mieszczą się w założonym budżecie. (w)