Brzeziny całe w zieleni

Pomosty, zadaszone ławeczki, drewniane kładki, place zabaw dla dzieci czy labirynt z żywopłotów. Tak ma w przyszłości wyglądać pas zieleni ciągnący się od ul. Wyszyńskiego aż do ul. Kusocińskiego.
Zagospodarowanie terenów zielonych na osiedlu Brzeziny, Brzeziny I i II już od dawna wzbudza dyskusje wśród mieszkańców. Świdniczanie zgłosili już do urzędu swoje pomysły na powstanie w tym miejscu boiska do gry w koszykówkę czy ścieżek rowerowych i chodników. Cały pas oddziela od siebie osiedla. W dodatku leży na terenie zalewowym, a to oznacza, że w tym miejscu na pewno nie mogłyby stanąć bloki. Zamiast nich kilka lat temu na tym zielonym pasie został wybudowany kolektor wód deszczowych, który miał załatwić sprawę zalewanych pobliskich bloków, garaży i ulic.
W minionym tygodniu przedstawiciele władz miejskich pokazali wizualizację zagospodarowania całego pasa ciągnącego się od ul. Wyszyńskiego do ul. Kusocińskiego.
– Cała koncepcja została podzielona na kilka części – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Pierwsza obejmuje teren zielony między ul. Wyszyńskiego, Zespołem Szkół nr 2 i parkingiem przy kościele. Ta część ma być dedykowana przede wszystkim najmłodszym mieszkańcom.
– Powstaną tutaj place zabaw i ławki, niektóre z nich będą zadaszone – informuje Agata Flisiak ze świdnickiego urzędu miasta.
Druga część, przylegająca do ul. Hryniewicza, została nazwana miniparkiem. Znajdą się tam zadaszone ławeczki i nowe drzewa. – Dzięki którym w przyszłości będzie można uatrakcyjnić to miejsce między innymi o park linowy – informuje Agata Flisiak.
Trzecia część zielonego parku będzie się rozpoczynała na wysokości ul. Kalinowej a kończyła przy ul. Głogowej. W tej strefie zaplanowane zostały „labirynty” z żywopłotu, linowy plac zabaw, trampoliny i zadaszone ławeczki oraz stoły. Ostatnia część pasa zieleni będzie się kończyła na ul. Kusocińskiego i ma zostać stworzona z myślą o dorosłych świdniczanach.
– Nad obecnym terenem zalewowym poprowadzonych będzie kilka drewnianych kładek. W istniejących nieckach planowane są nasadzenia roślin wilgociolubnych, dzięki czemu powstaną atrakcyjne alejki. Przy ścieżce spacerowej, od północnej strony terenu, pojawi się też pomost z miejscami do siedzenia. Przez wszystkie podstrefy będą przebiegać ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Wykonane zostanie też oświetlenie parkowe – wylicza Agata Flisiak.
Pieniądze na zagospodarowanie całego pasa, podobnie jak w przypadku pozostałych terenów zielonych, mają pochodzić z funduszy unijnych. Miasto ma je zagwarantowane w ramach środków dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. (kal)

Jak dojechać do szkoły?

Koncepcja terenów zielonych, choć obejmuje teren przy Zespole Szkół nr 2 nie zawiera projektu drogi dojazdowej do placówki. Początkowo pojawił się pomysł budowy ulicy doprowadzającej ruch do szkoły od strony parkingu przy kościele. W tej chwili już wiadomo, że takiej drogi raczej nie będzie. – Bezsensowne byłoby wprowadzenie ruchu pod same okna szkoły, tym bardziej, że nie będziemy mieli wówczas wpływu na to, kto z tej ulicy będzie korzystał – mówi Michał Piotrowicz. – Rozważamy więc raczej budowę zatoki parkingowej przy ul. Wyszyńskiego z której mogliby korzystać rodzice dowożący dzieci do szkoły.