Budują fabrykę!

Ruszyła budowa pierwszej fabryki w chełmskiej podstrefie ekonomicznej. Inwestor planuje uruchomić produkcję jeszcze w tym roku. Będą nowe miejsca pracy!

Teren przy ul. Hutniczej od lat leżał odłogiem. W ostatnich dniach pojawił się tam ciężki sprzęt i rozpoczęły się prace budowlane. Powstaje tam zakład produkcyjny z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, który funkcjonować ma w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. To efekt utworzonej przed dwoma laty Podstrefy Chełm. Na tego typu inwestycje chełmianie czekali od dawna. Oznacza to, że wraz z fabryką powstaną nowe miejsca pracy.
– Budowa pierwszego zakładu w pewien sposób wieńczy nasze długie starania i procedury związane z utworzeniem chełmskiej podstrefy i przyciągnięciem do Chełma nowych inwestorów – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – To skutkuje nie tylko zagospodarowaniem miejskich terenów, ale przede wszystkim tworzeniem nowych miejsc pracy. Z drugiej strony to dopiero początek ważnego etapu w rozwoju gospodarczym miasta, jaki przyjęliśmy za priorytet. Tylko na chwilę obecną mamy już 5 firm chcących tworzyć u nas nowe zakłady i fabryki. Zapewniam jednocześnie, że inwestorów będzie jeszcze więcej.
Przy ul. Hutniczej powstać mają hale produkcyjne o powierzchni około 3000 mkw. Firma „Wilk 2” z Lublina produkować będzie opakowania i przedmioty z tworzyw sztucznych. Odbiorcami mogą być firmy nie tylko z Polski, ale i innych krajów Europy. Inwestor zapewniał urzędników, iż produkcję chciałby rozpocząć jeszcze w tym roku. Jest szansa, że proces budowlany i wyposażenia zakładu zostaną zakończone w najbliższych miesiącach. Urzędnicy mają nadzieję, że wkrótce rozpocznie się też rekrutacja pracowników. A na początku ma być zatrudnionych około 40 osób.
Równocześnie miasto prowadzi procedury, których efektem ma być sprzedaż terenów kolejnym inwestorom. Przetargi ruszą najprawdopodobniej we wrześniu. Dobiegają też końca prace projektowe nad przedłużeniem drogi przy ul. Hutniczej, która potrzebna jest do obsługiwania kilku zakładów zlokalizowanych w pierwszym obszarze chełmskiej podstrefy – przy ul. Hutniczej. Planowany jest tu odcinek drogi o długości około 600 metrów.
Miasto czeka również na decyzje w sprawie rozszerzenia podstrefy, które objąć może blisko 16 hektarów terenów położnych w Chełmie. W ten sposób powstałoby miejsce dla kolejnych inwestorów. Władze Chełma liczą na powstawanie nowych miejsc pracy.
– Dzisiaj możemy mówić o szacunkowych około 300 miejscach pracy w przemyśle, ale dotyczy to tylko terenów położonych przy ul. Hutniczej i Chemicznej – mówi prezydent Fisz. – Na włączanych terenach przy ul. Wschodniej i Ceramicznej znajdzie się miejsce dla znacznie większej liczby nowych zakładów, a przez to jeszcze większej liczby pracowników. Oprócz tego już dzisiaj mówi się o planowanych na najbliższy czas dużych inwestycjach handlowo-usługowych, w których zatrudnienie znaleźć ma kolejnych kilkaset osób. Sądzę, że spore ożywienie na lokalnym rynku pracy będzie wkrótce wyraźnie dostrzegalne. (opr. mo)