Budżetowe korekty

Seniorzy z Tatar mogą czuć się zawiedzeni – planowany z myślą o nich skwer przy ulicy Motorowej w tym roku nie powstanie

Obcięcie 4 mln zł z wydatków na inwestycje sportowe, w zamian za to dodatkowe środki na remonty obiektów oświatowych i dopłaty do wymiany pieców CO – to propozycje zmian w budżecie Lublina, którymi radni zajmą się sesji w najbliższy czwartek.


Ponad 3 miliony złotych mają zostać zdjęte z budowy skateparku i nowego boiska Sygnału. Na przeszkodzie budowy skateparku na Rusałce stanęły problemy własnościowe z działkami. Z kolei modernizacja boiska Sygnału nie może ruszyć z miejsca, bo potencjalni wykonawcy nie chcą realizować inwestycji za kwotę, którą jest gotowe zapłacić miasto. Z tego powodu od początku tego roku unieważniono już trzy przetargi.
– Nie rezygnujemy całkiem z tych inwestycji – zastrzega Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina – i środki na ich realizację znajdą się w przyszłorocznym budżecie.
Kolejny milion zł zostanie w miejskiej kasie dzięki pozyskaniu dodatkowej dotacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na przebudowę lekkoatletycznego stadionu Startu, a 450 tys. złotych zostanie zaoszczędzone, bo wojewoda dołoży się do budowy kompleksu boisk przy ulicy Judyma.
Nie uda się w tym roku zrealizować również największej inwestycji z Zielonego Budżetu Obywatelskiego: skweru seniora między blokami ulicy Motorowej na Tatarach, na co przewidziano 550 tys. zł. O inwestycję przez wakacje dopytywali mieszkańcy i rada dzielnicy.
– Dłużej niż się spodziewaliśmy trwały procedury związane z przygotowaniem inwestycji. Jesteśmy w trakcie przygotowania przetargu na realizację prac. Wykonawcę poznany najprawdopodobniej przed końcem roku, dlatego prace będą mogły być prowadzone w przyszłym roku – mówi rzeczniczka prezydenta Lublina.

Dołożą do pieców

Na co miasto chce przesunąć pieniądze niewydane bądź zaoszczędzone na inwestycjach sportowych i skwerze seniora? 51 tys. zł ma trafić na remonty obiektów oświatowych, m. in. podłogi w Przedszkolu nr 46, położenie glazury i tynków w ZSO nr 5 i naprawę dachu budynku Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji.
O kolejne 49 tys. zł zwiększy się pula dotacji do Programu Ograniczania Niskiej Emisji „z uwagi na dużą liczbę wniosków o dofinansowanie wymiany instalacji grzewczych” – czytamy w uzasadnieniu. Dotacje przydzielono na 111 wniosków ze 132 zgłoszonych. – Do chwili obecnej wypłacono ok. 150 tysięcy złotych dla 25 wnioskodawców, którzy wymienili ogrzewanie z węglowego na gazowe. Kolejne pieniądze będą wypłacane po wykonaniu zmiany ogrzewania przez pozostałych – mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta. Do Wydziału Ochrony Środowiska stale wpływają wnioski o rozliczenie dotacji.
Istotną inwestycję planuje się w Abramowicach. Tamtejsza rada dzielnicy zadecydowała o przeznaczeniu 115 tys. zł swojej rezerwy celowej na położenie nowej warstwy ścieralnej na ok. 800 metrach ulicy Powojowej od posesji nr 12 do ul. Świętochowskiego.
Szkoła przy Berylowej później
W zapisach projektu uchwały budżetowej pojawia się też wzmianka o zmianie harmonogramu budowy szkoły przy ulicy Berylowej. Wiosną w urzędzie słyszeliśmy, że budowa ruszy jeszcze tej jesieni, ale jest to mało prawdopodobne.
– Czekaliśmy do tej pory na rozstrzygnięcie dotyczące możliwości finansowania inwestycji w formie faktoringu. Mamy już opinię prawną dopuszczającą tego typu formę płatności. Na jesieni chcielibyśmy ogłosić przetarg na realizację szkoły przy ul. Berylowej – mówi Beata Krzyżanowska.
Na razie miasto nie jest w stanie wskazać nawet przybliżonego harmonogramu inwestycji. – Będzie to możliwe po wyborze wykonawcy – słyszymy w urzędzie miasta. Wiadomo też, że finansowanie budowy szkoły może być możliwe ok. 2020 roku.
BARTŁOMIEJ CHUDY