Bukowski uratuje tonącą spółkę?

W ostatnim dniu starego roku rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych powołała Rafała Bukowskiego na stanowiska prezesa zarządu. Przed nowym szefem spółki nie lada wyzwanie. PUM od lat przynosi ogromne straty i wydaje się, że tylko rewolucyjne zmiany pomogą spółce stanąć na nogi.

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia wiele wskazywało na to, że Rafał Bukowski stanie za sterami Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych, spółki, która od 2011 roku ma poważne problemy finansowe. Tymczasem w ostatni dzień minionego już roku Bukowski zgodził się na kierowanie inną miejską spółką, będącą w niemal podobnej sytuacji co MPRD, Przedsiębiorstwem Usług Mieszkaniowych.

W PUM najpierw zmienił się skład rady nadzorczej. Z pracy w niej zrezygnował działacz SLD z Krasnegostawu, Marek Piwko. Walne zgromadzenie do rady powołało natomiast związanego z Prawem i Sprawiedliwością Mieczysława Nizio, niegdyś prezesa Chełmskich Linii Autobusowych, Barbarę Dzik oraz radcę prawnego, Piotra Kowalewskiego. W składzie pozostali natomiast: przewodniczący rady – Zbigniew Moskal oraz przedstawiciele załogi, Grażyna Kijańczuk i Tadeusz Karwat.

PUM od kilkunastu lat każdego roku przynosi ogromne straty. Spółka nieterminowo przekazuje pieniądze na fundusz remontowy wspólnotom mieszkaniowym, które rozlicza. Radni Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości winą za dramatyczną sytuację w PUM przez ostatnie lata obarczali byłego już prezesa Mariana Tywoniuka.

Zarzucali mu szeroko rozumiane złe zarządzanie spółką. Tywoniuk w listopadzie minionego roku złożył wypowiedzenie ze skutkiem na 28 lutego br. W połowie grudnia został odwołany ze stanowiska, a wiceprezydent Artur Juszczak powiadomił prokuraturę, by ta zbadała, czy w spółce doszło do nieprawidłowości.

Przed nowym prezesem PUM, Rafałem Bukowskim nie lada wyzwanie. Wydaje się, że tylko rewolucyjne zmiany mogą uzdrowić sytuację finansową w spółce. – W pierwszych dniach poznaję spółkę, jej strukturę, mam już pierwsze wnioski. Przede wszystkim brak jest dyscypliny pracy, finanse są natomiast w tragicznym stanie. Na pewno będę szykował program naprawczy – mówi nowy prezes PUM.

Rafał Bukowski w latach 2002-2006 był miejskim radnym Ligi Polskich Rodzin i przewodniczącym komisji oświaty, kultury i sportu. Od 2003 roku pracował w chełmskim MPEC. Z wykształcenia jest chemikiem. Przez 13 lat prowadził własną działalność gospodarczą. Mimo że nie ma doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami, zapewnia, że zna się na zarządzaniu. W PUM został zatrudniony na kontrakcie menadżerskim. (s)