Bułgaria wystartowała

W miniony poniedziałek pierwsi pasażerowie odlecieli z lotniska w Świdniku do bułgarskiego Burgas. Połączenie jest czarterowe, ale mogą z niego korzystać również indywidualni podróżni. Na tym jednak koniec wakacyjnych wojaży z podlubelskiego portu.
Poniedziałkowy start samolotu linii Small Planet Airlines został uczczony wodnym salutem. W taki sposób świętowane jest uruchomienie nowego połączenia. Tym razem chodzi o czarterowe loty do Burgas w Bułgarii. Destynacja wystartowała pod hasłem „Wakacyjny LUZ”. Na pasażerów już na lotnisku czekał bar, w którym serwowano owocowe koktajle.
Połączenie do bułgarskiego kurortu nie jest typowym czarterem.
– Loty do Burgas dostępne są zarówno dla klientów biura podróży, jak i pasażerów indywidualnych – co jest nowością. Dzięki temu mieszkańcy naszego województwa mają możliwość wylotu z Lublina w jedno z najbardziej popularnych miejsc w tym sezonie – mówił Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin.
Przed podróżnymi jeszcze całe wakacje, żeby skorzystać z lotów do Bułgarii, bo będą one realizowane do 5 września. Połączenie na tej trasie jest obsługiwane przez samolot Airbus A320.

Początkowo Burgas miało być jednym z dwóch wakacyjnych kierunków ze świdnickiego lotniska. Czartery planowała również uruchomić Itaka. Z tym biurem podróży pasażerowie mieli latać na Kretę. W czerwcu okazało się jednak, że z podlubelskiego lotniska do Chanii połączeń nie będzie. Powód? Zbyt małe zainteresowanie.
W tej chwili pozostaje więc pytanie czy tylko z jednym kierunkiem czarterowym uda się lotnisku osiągnąć zaplanowaną na ten rok liczbę pasażerów. Według wstępnych wyliczeń władz portu miało to być od 400 do 440 tys. podróżnych. Na razie 2016 rok zapowiada się udanie, bo port z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy pasażerów. W maju z lotniska odprawiono ponad 35 tys. podróżnych.
Okazuje się również, że wyniki świdnickiego portu świetnie wyglądają na tle innych lotnisk w Polsce. W zestawieniu opublikowanym kilka dni temu przez branżowy portal lotniczy pasażer.com podlubelski port zajął pierwsze miejsce pod względem wzrostu ruchu pasażerów w porównaniu do maja zeszłego roku. Średnia dla wszystkich polskich lotnisk to ok. 11,6 proc. więcej odprawionych podróżnych, a dla świdnickiego portu ten wskaźnik osiągnął aż 88 proc. (kal)