Burmistrz dogadał się z wicestarostą

Gmina Siedliszcze dogadała się w końcu z powiatem w sprawie wkładu własnego na przebudowe drogi do Majdanu Zahorodyńskiego. Starosta chciał zmniejszyć udział powiatu, więc burmistrz Siedliszcza dogadał się z wicestarostą.

Gmina Siedliszcze przygotowała wniosek i pozyskała dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na remont drogi powiatu do Majdanu Zahorodyńskiego. Czterokilometrowy odcinek, według kosztorysu, będzie kosztował około 7,8 mln zł. PROW pokrywa około 65 proc. wartości inwestycji. Kto miałby zapłacić resztę? O to trwał mały spór gminy ze starostwem. Władze Siedliszcza uważały, że jej wkładem jest projekt i pozyskana dotacja. A według wstępnych deklaracji to powiat zobowiązał się do pokrycia pozostałej części – jako wkładu własnego do inwestycji.

Ale gdy gmina złożyła wniosek do PROW i chciała podpisać porozumienie z powiatem w sprawie finansowania pozostałej części, to starosta chciał zmniejszyć swój wkład o połowę. Na taką umowę nie chciał się zgodzić burmistrz. Ostatecznie udało się dojść do kompromisu, ale z wicestarostą Jerzym Kwiatkowskim. Samorządowcy dogadali się, że 2/3 pozostałej kwoty weźmie na siebie powiat, a 1/3 gmina.

Droga do Majdanu Zahorodyńskiego będzie nie tylko poszerzona, ale wzdłuż odcinka do zalewu będzie biegł także pas pieszo-rowerowy. Gminie Siedliszcze udało się też pozyskać prawie 15 mln zł z Polskiego Ładu na drogę powiatową do Woli Korybutowej. Ale dzięki tej dotacji powstanie nie tylko 6 km nowego i szerokiego asfaltu z Siedliszcza do Woli Korybutowej, ale także około 700 m dróg gminnych.

– W projekcie ujęliśmy łączące się z powiatówką ulice w centrum Siedliszcza – informuje Tomasz Szczepaniak, sekretarz gminy. Nowy asfalt zyskają ulice Rynek i Kościelna (przy której zostanie poszerzony parking) a także odcinki ulic Mickiewicza i 1 Maja.

Gmina chce ogłosić przetarg na obie inwestycje jeszcze przed końcem roku. Postępowania mają być realizowane w formule zaprojektuj i zbuduj, więc wykonawca, zanim rozpocznie prace, musi wykonać projekt budowlany i pozyskać niezbędne pozwolenia. Urzędnicy z Siedliszcza przewidują, że budowa może ruszyć najwcześniej we wrześniu przyszłego roku. (bf)