Burmistrz partyjną legitymacją się nie obnosi

Waldemar Jakson (65 l.) jest burmistrzem Świdnika od 23 lat. Zawsze kandydował jako bezpartyjny z poparciem własnego (KWW Waldemara Jaksona), albo lokalnego komitetu związanego z prawicą (Rodzina i Prawo), a do niedawna czy jest członkiem jakiejś partii nikt go jakoś nie dopytywał. Dopiero ostatnio niektórzy świdniczanie zaczęli drążyć ten temat podnosząc, że takie kwestie powinny być transparentne.

A zaczęło się kilka miesięcy temu od wirtualnego spotkania wiceburmistrza Świdnika, Marcina Dmowskiego z mieszkańcami. Świdniczanie przez ponad godzinę pytali go o różne sprawy związane z życiem miasta. Padały też pytania dotyczące samego wiceburmistrza. Internautów interesowało m.in to, czy jest on członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Wówczas, ku rozczarowaniu niektórych, M. Dmowski nie odpowiedział wprost na to pytanie. – Każdy wie, że burmistrz Jakson, dla którego pracuję, jest popierany przez Solidarność, Wspólnotę Świdnicką i PiS. Nie robi mi to żadnej różnicy. Pracujemy dla miasta i chcemy robić to, czego oczekujecie i to jest najważniejsze, a nie to, czy ktoś jest w takiej partii, czy innej – mówił wówczas wiceburmistrz.

Taka wymijająca odpowiedź najwyraźniej nie zadowoliła mieszkańców. W redakcji odebraliśmy sporo sygnałów od świdniczan uważających, że mają prawo wiedzieć, czy włodarze ich miasta są formalnie członkami jakiejś partii, a kwestie przynależności partyjnej osób publicznych powinny być bezsprzecznie transparentne.

Zapytaliśmy więc burmistrzów czy należą do partii politycznej? Na odpowiedź czekaliśmy dość długo, ale w końcu nadeszła. Jak poinformował w niej wiceburmistrz Marcin Dmowski, burmistrz Waldemar Jakson należy do PiS, on sam zaś nie jest członkiem partii i w najbliższym czasie nie zamierza być. Jak tłumaczy, po przejściu Ewy Jankowskiej do Tauron Wytwarzanie, M. Dmowski przejął znaczną część obowiązków sekretarz, a zgodnie z prawem osoby pełniące funkcję sekretarza nie powinny należeć do ugrupowań politycznych. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here