By nauka w sieci była przyjemna i efektywna

Marszałek Jarosław Stawiarski ogłosił wsparcie placówek oświatowych w województwie lubelskim w uruchomieniu programu „Przyjazna szkoła zdalna” podczas wideokonferencji w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, w której udział wzięli również: Andrzej Sadłowski, dyrektor Departamentu Cyfryzacji i Usług IT UMWL (z lewej), a także Bożena Ćwiek, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego

W czasie pandemii koronawirusa szkoły w Lublinie i regionie nie zostały pozostawione same sobie ze swoimi problemami dotyczącymi zdalnego nauczania. Pomocną rękę wyciągnął między innymi marszałek województwa Jarosław Stawiarski, który najpierw przekazał uczniom 1900 tabletów i 300 laptopów, a teraz postanowił wesprzeć placówki w uruchomieniu programu „Przyjazna szkoła zdalna”.


Jeszcze przed świętami wielkanocnymi do szkół w województwie w ramach akcji dla uczniów wykluczonych cyfrowo: „Lubelskie Wspiera Uczniów” trafił sprzęt za 2,5 mln złotych. Z 1900 tabletów szkoły w Lublinie otrzymały aż 185 urządzeń, a w powiecie świdnickim – 46.

Teraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego postanowił wesprzeć placówki oświatowe w uruchomieniu programu „Przyjazna szkoła zdalna”. Projekt ma na celu umożliwienie szkołom podstawowym i ponadpodstawowym realizację zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Przybliża kadrze pedagogicznej obsługę pakietu Microsoft 365, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji Teams.

– Przystosowanie się do nagłej zmiany i prowadzenie zajęć w zupełnie innej niż dotychczas formie może okazać się dla wielu dużym wyzwaniem. Realizując projekt „Przyjazna szkoła zdalna”, chcemy umożliwić kontynuację zajęć wszystkim szkołom i uczelniom w jak najkrótszym czasie oraz zadbać o kadrę nauczycielską i młodzież, zapewniając im odpowiednie narzędzia do nauki oraz wiedzę, jak z nich korzystać – mówi marszałek Jarosław Stawiarski.

Proponowany pakiet Microsoft pozwala nauczycielom na całkowicie darmową kontynuację zdalnych zajęć bez względu na rodzaj sprzętu: (tablet, laptop czy smartfon). Zapewnia także szereg pomocnych narzędzi, które pomogą przygotować lekcje w sposób atrakcyjny dla ucznia. Wśród opcji znajdują się: wirtualna tablica, wyświetlanie prezentacji i filmów, tworzenia notesów, wspólna praca na dokumencie w czasie rzeczywistym, wysyłanie testów i zadań, możliwość oceniania ucznia oraz przechowywanie plików. Aplikacja może również służyć do organizacji spotkań z rodzicami.

Teraz specjaliści z Urzędu Marszałkowskiego będą bezpłatnie pomagać placówkom edukacyjnym w aktywacji i wdrożeniu technicznym modelu zdalnego nauczania w ramach programu. Projekt zakłada również udostępnienie materiałów szkoleniowych wspierających rozwój kompetencji kadry nauczycielskiej w zakresie prowadzenia interaktywnych lekcji online z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Partnerami technologicznymi projektu są Microsoft oraz T-systems, spółka technologiczna T-mobile. KB