By wypoczynek był bezpieczny

Już za tydzień w województwie lubelskim rozpoczną się ferie. By wszyscy wrócili z nich cali, zdrowi i wypoczęci, świdniccy policjanci, jak co roku, odwiedzają szkoły i przedszkola, przypominając, jak bezpiecznie się bawić czy dotrzeć na zimowisko.


Akcja trwa od połowy stycznia. Świdniccy dzielnicowi i policjanci z drogówki prowadzą w placówkach oświatowych prelekcje na temat bezpiecznego spędzenia ferii, skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również do nauczycieli i opiekunów. Przypominają, jak bezpiecznie poruszać się po drogach i podróżować oraz że nie wolno ślizgać się po zamarzniętych jeziorach oraz rzekach czy szarżować na narciarskim stoku.

Jak zapowiadają funkcjonariusze, w miejscach szczególnie chętnie odwiedzanych podczas ferii będzie więcej policyjnych patroli, a na drogach należy się spodziewać wzmożonych kontroli. Będzie sprawdzana nie tylko trzeźwość kierujących i sprawność pojazdów, ale również to, czy najmłodsi pasażerowie są prawidłowo przewożeni w fotelikach.

– Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy zorganizowany wyjazd można wcześniej zgłosić policji i zwrócić się o zbadanie stanu technicznego autokaru i przebadanie jego kierowcy – mówi podinspektor Paweł Leśny z KPP w Świdniku. – Na pewno zareagujemy na każde zgłoszenie, tylko prosimy, by o informację o planowanym wyjeździe przekazać nam przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

Funkcjonariusze przypominają również rodzicom, że podczas wycieczek czy zimowisk ich pociechy bardziej niż na co dzień narażone są na kradzieże, więc lepiej nie zabierać na taki wyjazd cennych rzeczy. Warto też wyposażyć dziecko w kartkę z przydatnymi telefonami i przypomnieć, żeby nie wdawało się w rozmowy z obcymi i nie oddalało się od grupy.

– Przypominamy uczniom, którzy zostają w ferie sami w domu, by pamiętali o zamykaniu drzwi oraz nie wpuszczali pod żadnym pozorem obcych. Uświadamiamy, jak reagować w przypadku niebezpieczeństwa, np. jeśli zauważymy pożar czy wypadek – informuje podinsp. Podleśny. – Zachęcamy też, by rodzice zapisywali swoje pociechy do uczestnictwa w półkoloniach organizowanych przez szkoły, czy instytucje kulturalne, podczas których dzieci będą mieć ciekawe zajęcie i fachową opiekę.

Joanna Niećko