Być jak święty Mikołaj

„Bądź świętym Mikołajem na co dzień i dla wszystkich” – pod tym hasłem Stowarzyszenie „Lider Forum” organizuje świdnicką edycję „Orszaku św. Mikołaja”.


„Orszak świętego Mikołaja” to cykliczne wydarzenie organizowane przez parafię pw. Św. Mikołaja w Lublinie. Rozpocznie się w mikołajki, 6 grudnia, a jego kulminacyjną część zaplanowano na sobotę, 9 grudnia. Tego dnia na Rynek Główny w Lublinie o godz. 12 zajedzie kareta ze świętym Mikołajem. Godzinę później, bo o 13, wyruszy stąd barwny korowód. Przejdzie ulicami: Bramową, Królewską, Lubartowską, Czwartek, Szkolną, aby dotrzeć na plac kościelny na Czwartku. Tu (ok. godz. 13.30) święty Mikołaj powita dzieci. Zaplanowano występ Orkiestry Świętego Mikołaja, zespołu dziecięcego „Płomyki Ojca Gwidona”, konkurs o życiu świętego Mikołaja i wiele innych atrakcji. Każdy uczestnik orszaku otrzyma upominek – nie tylko materialny, ale co ważniejsze, także duchowy. W „orszakowe” działania włączyło się również świdnickie stowarzyszenie „Lider Forum”.
– Idea, jaka przyświeca temu wydarzeniu, jest bardzo cenna – mówi prezes stowarzyszenia Józef Drozd. – Nadrzędnym celem jest zmiana w świadomości społecznej wyobrażenia o postaci św. Mikołaja oraz odkomercjalizowanie jego wizerunku. Dziś ten święty jest postrzegany głównie jako „pajac” w czerwonej czapce, z reniferami i elfami, a to przecież konkretna postać historyczną; biskup i znakomity pedagog; patron dzieci i młodzieży. Orszak ma także inne ważne przesłanie duchowe skierowane do dzieci i młodzieży. Chodzi o to, by na co dzień, w stosunku do drugiego człowieka być życzliwym, jak święty Mikołaj.
Tradycją jest, że po „Orszaku” wolontariusze odwiedzają oddziały pediatryczne lubelskich szpitali i wręczają małym pacjentom upominki. „Lider Forum” zamierza przenieść tę akcje do Świdnika. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej parafii pw. św. Mikołaja (parafiamikolaj.pl) lub na Facebooku Forum Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych „Lider Forum”. (w)