Była postrachem, została emerytką

Działała tam, gdzie człowiek – nawet z najnowocześniejszym sprzętem – zawodził. Po dziewięciu latach wyczerpującej służby Idea – jeden z najzdolniejszych psów służbowych nie tylko w placówce SG w Dorohusku, ale i całym w NOSG – odeszła na emeryturę.

Jak mówi por. Dariusz Sienicki – rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, ten czworonożny funkcjonariusz do służby został przyjęty i wyszkolony w zakresie wyszukiwania narkotyków w 2012 roku.

– Idea wielokrotnie udowadniała swoją skuteczność i przydatność w służbie, ujawniając podczas prowadzonych kontroli znaczne ilości nielegalnych substancji narkotycznych. Uczestniczyła również w wielu działaniach profilaktyki antynarkotykowej prowadzonych w placówkach edukacyjnych oraz często promowała pozytywny wizerunek straży granicznej w różnego rodzaju akcjach charytatywnych i pokazach tresury psów służbowych – mówi porucznik.

Emerytka rasy owczarek belgijski jeszcze niedawno siała postrach na granicy. Teraz osiadła na stałe w domu swojego opiekuna, razem z którym dotychczas pełniła służbę. Przykre jest jedynie to, że po tylu latach wyczerpującej pracy psa, jego opiekun nie otrzyma od państwa nawet złotówki na leczenie i wyżywienie wyeksploatowanego zwierzęcia.

Ustawa ma to zmienić

Psy, które po latach służby nie potrafią już tak szybko biegać i utraciły swoje zdolności węchu czy wzroku lub doskwiera im reumatyzm, odchodzą w niepamięć, a formacja bierze w ich miejsce nowe szczeniaki do nauki. Część zwierząt przygarniają ich dotychczasowi opiekunowie. Robią to jednak na własny rachunek, z sentymentu po tylu latach akcji, działań poszukiwawczych czy profilaktycznych. Teraz ma się to zmienić.

Powstał projekt ustawy, która ma zapewnić zwierzętom godne życie po służbie, a ich opiekunom wsparcie. Najważniejsza zmiana dotyczy tego, że przechodzące na emeryturę konie czy psy w dalszym ciągu będą pozostawały na stanie jednostki organizacyjnej każdej z formacji. Ustawa ma także określić obowiązki opiekunów zwierząt (dotyczy to zapewnienia wyżywienia, dostępu do wody, swobodnej aktywności). Opiekunom natomiast będzie przysługiwać albo wyżywienie, albo ekwiwalent finansowy w formie ryczałtu na wyżywienie zwierzęcia. Otrzymają oni również zwrot kosztów ponoszonych z tytułu badań profilaktycznych i opieki weterynaryjnej.

W Komendzie Miejskiej Policji w Chełmie są obecnie 4 psy: jeden owczarek niemiecki i trzy belgijskie. Wszystkie w wieku od 4 do 7 lat. Jeden jest wyspecjalizowany w wyszukiwaniu narkotyków, pozostałe to psy patrolowo-tropiące. Z kolei w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełnią 64 psy. Od 2014 do 2020 roku wycofano tam ze służby 39 czworonogów (w 38 przypadkach opiekę nad nimi przejęli funkcjonariusze – ich dotychczasowi opiekunowie, w 1 przypadku był to ktoś inny).

Natomiast w jednostkach podległych Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie pracuje obecnie około 40 psów służbowych. Głównie są to psy szkolone do wyszukiwania nielegalnych wyrobów tytoniowych i narkotyków. W ubiegłym roku ze służby wycofano 3 psy, w tym 2 będące wcześniej na stanie Oddziału Celnego w Dorohusku. W tym roku, do marca, odeszły kolejne 2 psy. Wszystkie podobno znajdują się pod opieką swoich przewodników. (pc)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here