Były poseł nowym wojewodą

Lech Sprawka odbiera akt powołania na stanowisko wojewody lubelskiego z rąk premiera Mateusza Morawieckiego

Lech Sprawka został nowym wojewodą lubelskim. W ubiegłym tygodniu nominację wręczył mu premier Mateusz Morawiecki. 64-letni Sprawka w niedawnych wyborach parlamentarnych kandydował do Sejmu RP z list Prawa i Sprawiedliwości, ale nie uzyskał mandatu.

– Zwracam szczególną uwagę na cztery cechy: kompetencja, kreatywność, kooperacja i komunikacja – powiedział Lech Sprawka podczas konferencji prasowej inaugurującej jego kadencję na stanowisku wojewody. Czy w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim planowane są duże roszady kadrowe? – Na poziomie centralnym nie doszło do zmiany rządu, jest kontynuacja, w związku z tym nie ma żadnego powodu, żeby wejściu nowego wojewody towarzyszyła rewolucja kadrowa – zapewnił.

O tym, że Lech Sprawka jest jednym z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko wojewody, napisaliśmy jako pierwsi zaraz po przegranych przez niego wyborach i zdobyciu poselskiego mandatu przez wojewodę Przemysława Czarnka. Drugim z pretendentów do zajęcia miejsca był Krzysztof Michałkiewicz, w poprzedniej kadencji poseł i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora. Gdy w połowie listopada ogłoszono, że Michałkiewicz został nowym prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, było niemal pewne, że nowym wojewodą zostanie L. Sprawka – akt powołania na wojewodę lubelskiego odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego 25 listopada.

64-letni Sprawka z zawodu jest nauczycielem. W latach 2007-2019 sprawował mandat posła Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej był m.in. kuratorem oświaty i wiceministrem edukacji narodowej. W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. – Od 1 lipca 1981 pracował jako nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Samochodowych w Lublinie.

W latach 1990–1998 był dyrektorem tej szkoły. 15 kwietnia 1998 został powołany na stanowisko lubelskiego kuratora oświaty. W latach 2000–2001 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w rządzie Jerzego Buzka – czytamy na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od 2001 do 2006 roku L. Sprawka był dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lublinie. – 21 marca 2006 roku został ponownie powołany na stanowisko kuratora oświaty. W związku z konfliktem z ministrem Romanem Giertychem podał się do dymisji w kwietniu 2007 roku. W wyborach do parlamentu w 2007 uzyskał mandat posła, startując z 9. miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubelskim i otrzymując 11 929 głosów – czytamy na stronie LUW.

W 2010 roku Sprawka bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta Lublina. Przegrał wówczas w drugiej turze z Krzysztofem Żukiem. Przypomnijmy, że Ewa Dumkiewicz-Sprawka, żona Lecha Sprawki, jest wieloletnim i cenionym dyrektorem Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, co wielokrotnie podkreśla prezydent Krzysztof Żuk, nie czyniąc żadnych wyrzutów politycznych.

Grzegorz Rekiel