Były ratusz niknie w oczach

Siedziba byłego ratusza niknie w oczach

Lada dzień obraz centrum Świdnika, jaki wszyscy znali od kilkudziesięciu lat przejdzie do historii – z powierzchni ziemi zniknie znaczna część byłej siedziby urzędu miasta – trwa rozbiórka części charakterystycznego białego blaszaka. W jego miejscu ma stanąć budynek handlowo-usługowy.


Swoją dawną siedzibę przy ul. Wyszyńskiego, wraz z przylegającymi do niej działkami, miasto sprzedało na przełomie 2020 i 2021 r. firmie specjalizującej się w budowie i sprzedaży powierzchni pod działalność komercyjną. Po tej transakcji przez wiele miesięcy na działce nic się nie działo. Na początku tego roku wycięto tam kilka drzew, a inwestor zwrócił się do Starostwa Powiatowego o zgodę na wyburzenie dawnego urzędu.

Niektórzy świdniczanie zwracali wówczas uwagę, że wraz z jego rozbiórką miasto zostanie pozbawione największego schronu, co w kontekście wojny na Ukrainie nie wydaje się dobrą decyzją. Przedstawiciele Ratusza wyjaśniali jednak, że piwnica dawnego ratusza, choć potocznie nazywana przez mieszkańców schronem, w rzeczywistości nie jest schronem, a tzw. ukryciem pierwszej kategorii, wyposażonym w najprostsze instalacje, które powstało, aby na wypadek kryzysowej sytuacji zapewnić ochronę pracującym w budynku osobom, ale nie po to, aby ewakuować tu mieszkańców.

Sprawa pozwolenia na rozbiórkę budynku, właśnie ze względu na schron, toczyła się w urzędach przez wiele miesięcy, ale ostatecznie z pozytywnym dla właściciela nieruchomości finałem. Starostwo Powiatowe w Świdniku przed kilkoma tygodniami wydało zgodę na wyburzenie starego ratusza i budowę nowego obiektu na zajmowanej przez niego działce. Jak informował wicestarosta Bartłomiej Pejo, ma tu powstać parterowy budynek handlowo-usługowy o pow. sprzedaży niespełna 1 tys. mkw. oraz z parkingiem.

W ubiegłym tygodniu ruszyły prace związane z wyburzeniem starego ratusza. Mieszkańcy przypuszczają, że powstanie tu sklep sieci Aldi. Zapytaliśmy w biurze prasowym sieci, czy rzeczywiście są takie plany. – W tym momencie możemy potwierdzać wyłącznie te lokalizacje nowych sklepów, które widnieją na naszej stronie internetowej w zakładce „Nasze nowe sklepy” (póki co Świdnika na tej liście nie ma – przyp. red.). Wszelkie szczegóły w temacie nowych sklepów Aldi komunikujemy w momencie, kiedy mamy pewność, że wszelkie formalności z budową są zakończone – usłyszeliśmy w biurze prasowym. (w)