Były wójt Żółkiewki posłem

Lucjan Cichosz, były wójt Żółkiewki, został posłem w miejsce Beaty Mazurek, która zdobyła mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Lucjan Cichosz w wyborach do sejmu w 2015 roku na liście Prawa i Sprawiedliwości uzyskał dopiero jedenasty wynik, a PiS w okręgu nr 7 (Chełm – Biała Podlaska – Zamość) zdobył aż osiem mandatów. Posłami zostali: m.in. Beata Mazurek i Adam Abramowicz. Ten ostatni w czerwcu ubiegłego roku został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, co wiązało się z rezygnacją z poselskiego mandatu.

W sejmowych ławach usiadł za niego Tomasz Zieliński z powiatu biłgorajskiego. Teraz przygodę z polskim parlamentem zakończyła Beata Mazurek. Była już wicemarszałek sejmu z Chełma w wyborach do Europarlamentu zdobyła ponad 200 tys. głosów i została europosłem. Tym samym zwolniło się po niej miejsce w sejmie. Naturalną kandydatką do przejęcia mandatu po Mazurek była Maria Gmyz, na którą w 2015 r. głosowało 5 070 wyborców.

Już dwa tygodnie temu pisaliśmy jednak, że mało prawdopodobne jest, by zechciała ona przyjąć mandat posłanki na okres pięciu miesięcy, ma bowiem za dużo do stracenia. Gmyz dopiero co została wybrana radną sejmiku województwa lubelskiego, którego kadencja skończy się jesienią 2023 r., a także piastuje stanowisko zastępcy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie. Gdyby przyjęła mandat po Mazurek, musiałaby zrzec się obecnie pełnionych funkcji. I rzeczywiście. W ubiegłym tygodniu Gmyz oficjalnie oznajmiła, że rezygnuje z poselskiego mandatu. W tej sytuacji nowym posłem został Lucjan Cichosz, którego w 2015 r. poparło 4828 wyborców.

– Oczywiście cieszę się, że wracam do parlamentu – powiedział w piątek w rozmowie z Nowym Tygodniem były senator. Oficjalnie mandat poselski Cichosz obejmie 12 czerwca. – Choć do końca tej kadencji sejmu nie zostało wiele czasu, chciałbym coś jeszcze zrobić dobrego dla polskiego rolnictwa – przekonuje.

Lucjan Cichosz urodził się w 1950 r. w Antoniówce w gminie Gorzków. W 1976 r. ukończył studia na wydziale weterynaryjnym Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 1976 do 1990 pracował jako ordynator, a następnie jako kierownik w państwowych zakładach leczenia zwierząt w Gorzkowie i Żółkiewce. Od 1990 do 1999 prowadził prywatną lecznicę dla zwierząt. W latach 2002-2006 kierował biurem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krasnymstawie.

W wyborach parlamentarnych w 2001 z listy PSL bez powodzenia kandydował do sejmu. W latach 1990-1998 pełnił funkcję radnego i przez jedną kadencję przewodniczącego rady gminy w Żółkiewce. Był wicestarostą krasnostawskim, a w latach 2006-2007 wójtem Żółkiewki. Przystąpił do Stronnictwa „Piast”, zasiadał w radzie politycznej tej partii. W 2006 stanął także na czele Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna”. W wyborach w 2007 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat senatorski. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here