Całe Bronowice liczą na…radnych

Bronowickie Centrum Kultury mieścić się będzie przy ul. Łabędziej 4, gdzie obecnie funkcjonuje w bardzo trudnych warunkach dom „Nie lękajcie się” ze świetlicą wsparcia dziennego „ŁABĘDŹ” dla dzieci od 7-16 lat

Budowa Bronowickiego Centrum Kultury im. Jana Pawła II nabiera coraz bardziej realnych kształtów! Społecznikom z Rady Dzielnicy oraz Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina Bronowice, którzy od lat zabiegają o obiekt przy ul. Łabędziej, udało się przekonać do jego powstania nie tylko władze Lublina, ale także województwa lubelskiego i Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu.


O zamiarach zbudowania na lubelskich Bronowicach przez lokalnych społeczników Centrum Kultury im. Jana Pawła II pisaliśmy na łamach „Nowego Tygodnia” już kilkukrotnie. Działacze dzielnicowej Rady oraz SKMLB ostro zabrali się do pracy, zakasali rękawy i tak jak zapowiadali zaczęli szukać zewnętrznych źródeł sfinansowania inwestycji, która ma służyć mieszkańcom nie tylko dzielnicy, miasta, ale i województwa.

– Założenia programowe i przestrzenne Bronowickiego Centrum Kultury, które przedstawiliśmy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, a także w Ministerstwie Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Sportu zostały ocenione bardzo wysoko. Otrzymaliśmy zapewnienie, że otrzymamy środki na realizację naszego Centrum – mówi z radością Andrzej Szyszko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy oraz prezes Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice. – By otrzymać jednak to wsparcie potrzebne jest jak najszybsze powstanie szczegółowego projektu Bronowickiego Centrum Kultury, a będzie to możliwe, gdy radni na najbliższej sesji zgodzą się na zmiany w budżecie i przesunięcie na ten cel 950 tysięcy złotych.

– O te poprawkę wnosi Pan Prezydent Krzysztof Żuk, który jest niezwykle przychylny naszej inwestycji, zresztą tak jak cały ratusz. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Dzielnicy gościliśmy zastępcę prezydenta ds. inwestycji Artura Szymczyka. Pan wiceprezydent miał okazję zapoznać się jeszcze raz z założeniami Bronowickiego Centrum Kultury, które przedstawiliśmy marszałkowi i panu wicepremierowi. Był pod wielkim wrażeniem – dodaje A. Szyszko.

Warto podkreślić, że powstanie Bronowickiego Centrum Kultury to kolejna duża inwestycja, na którą porwali się lokalni społecznicy. – W 2014 roku przy pomocy władz miasta, województwa lubelskiego i centralnych przy ul. Łabędziej wybudowane zostało nowoczesne centrum sportowo-rekreacyjne z basenem i halą sportową, perełka naszej dzielnicy – kończy Andrzej Szyszko.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Bronowickie Centrum Kultury powinno być gotowe na koniec 2023 roku. BS

BCK ma mieć powierzchnię użytkową liczącą 3 tys. metrów kwadratowych. Na parterze znajdzie się zespół pracowni, strefa seniora z zapleczem socjalnym, sala taneczna i sportowa. Na I piętrze będą zlokalizowane m.in. studio nagrań, pracownia komputerowa i plastyczna. Koncepcja zakłada stworzenie w budynku sali widowiskowo-kinowej na 200-250 miejsc wraz z zespołem pomieszczeń związanych z jej funkcjonowaniem.

Na dachu znajdą się tarasy i ogrody o funkcji rekreacyjno-zabawowej. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych i z ograniczeniami ruchowymi. Oznacza to wyposażenie w dźwigi i odpowiednie gabarytowo ciągi komunikacyjne. Dzięki powstaniu BCK zwiększy się ilość miejsc parkingowo-garażowych dla istniejących budynków mieszkalnych.

Planowany koszt inwestycji to około 30 milionów złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here