Calusieńka aleja jak nowa

W tym tygodniu ruszy przebudowa ostatniego fragmentu al. Lotników Polskich. Władze powiatu zapewniają, że dużych utrudnień nie będzie. Wykonawca ma zakończyć wszystkie prace do 31 sierpnia.
Jeszcze kilka lat temu al. Lotników Polskich przysparzała kierowcom wielu problemów (dziury, nierówna nawierzchnia i zniszczone pobocza). Nie lepiej mieli piesi. Przez kilka ostatnich lat udało się niemal zupełnie odmienić wygląd ulicy. Powiatowi na pomoc przyszły unijne fundusze i miejskie wsparcie, a projekt remontu odcinka od skrzyżowania z ul. gen. Góry w kierunku ul. Strażackiej wykonał PZL-Świdnik. Wzdłuż środkowej części alei, między rondami ze śmigłowcem i im. Jana Pawła II, powstała pierwsza w mieście ścieżka rowerowa z masy bitumicznej. Do pełni szczęścia brakowało tylko remontu odcinka al. Lotników Polskich od ronda im. Jana Pawła II do krajowej „siedemnastki”. Zresztą o poprawę stanu tego fragmentu ulicy mocno zabiegali mieszkańcy.
W tej chwili już wiadomo, że w przeciągu kilku miesięcy ulica zmieni się nie do poznania. Podobnie jak przy remoncie poprzednich jej fragmentów powiat finansowo wesprze miasto. Wczesną wiosną przedstawiciel ratusza ogłosili przetarg na tę inwestycję. Na początku kwietnia było już wiadomo, że przebudowę wykona Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów.
Przedstawiciele firmy zaproponowali bardzo atrakcyjną cenę, bo 1,1 mln zł. Jest ona o 700 tys. zł niższa niż zakładał kosztorys. Zadaniem przedsiębiorcy będzie przebudowa ponad 700-metrowego odcinka al. Lotników Polskich. Inwestycja zakłada położenie na jezdni nowego asfaltu, wyznaczenie po jej obu stronach jednokierunkowych pasów rowerowych i remont chodników.
Wykonawca ma czas na zakończenie wszystkich prac do końca wakacji. Na plac budowy wkroczy już w tym tygodniu. Przedstawiciele powiatu przewidują utrudnienia w ruchu, ale zapewniają, że nie będą one na tyle duże, żeby mocno dały się we znaki mieszkańcom i właścicielom firm mieszczącym się przy remontowanym odcinku drogi.
– Zgodziliśmy się, żeby wykonawca rozpoczął prace po długim weekendzie – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu – Zakładamy, że utrudnienia będą niewielkie i chwilowe. (kal)

Z szansą na dofinansowanie

Przedstawiciele powiatu starali się zdobyć pieniądze na remont odcinka al. Lotników Polskich z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Okazało się jednak, że inwestycja znalazła się na liście rezerwowej. Nie oznacza to jednak, że szanse na pieniądze zostały stracone, bo świdnicki wniosek znalazł się na nieodległym miejscu. Przedstawiciele powiatu liczą, że dofinansowanie jeszcze dotrzymają z oszczędności poprzetargowych w innych projektach.