Cenią się

Długo oczekiwana rozbudowa Przedszkola nr 7 jeszcze się odwlecze. Potencjalni wykonawcy inwestycji chcą za prace niemal dwa razy więcej niż przewidziało na ten cel miasto

Urząd Miasta Świdnik unieważnił przetarg na rozbudowę Przedszkola nr 7. Oferty złożyły dwie firmy, ale obydwie chciały niemal dwa razy więcej niż miasto zaplanowało na inwestycję w budżecie. Z tego samego powodu przysuwa się również budowa kolumbarium.

Przedszkole nr 7 w Świdniku to jedna z najbardziej obleganych placówek w mieście. Chodzą do niej dzieci z części miasta położonej po wschodniej stronie ul. Racławickiej, a w związku z tym, że jest to jedyne przedszkole w tej okolicy, co roku władze placówki muszą odsyłać chętnych do innych przedszkoli w mieście. Ten problem rozwiązać ma planowana od dawna rozbudowa placówki. Dzięki niej do „siódemki” będzie mogła uczęszczać nawet setka dzieci więcej. Wg projektu rozbudowy w nowej części budynku ma znaleźć się 6 sal zajęciowych, sala gier i muzyki, pokój nauczycielski, magazynki, łazienki, szatnie i gabinety. Prace obejmą również rozbiórkę ganku, przebudowę klatki schodowej, przebudowę instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej oraz modernizację części ogrodzenia. Kilka tygodni temu miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę tego zadania. Wpłynęły dwie oferty od lubelskich firm – jedna na kwotę 4, a druga 3,9 mln zł. Ratusz musiał więc unieważnić postępowanie, bo obie kwoty znacznie przewyższały tę, którą w budżecie przeznaczono na ten cel (2,1 mln zł).
– Nie pozostaje nam nic innego, jak ogłosić kolejny przetarg – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Wszystkie samorządy borykają się z problemem, że oferty wykonawców przewyższają kwoty zarezerwowane w budżecie. To dotyczy wszystkiego: budowy placu zabaw, kawałka chodnika, a już szczególnie infrastruktury drogowej i towarzyszącej – jezdni, zatok, parkingów. Taki mamy rynek.
Kolumbarium też poczeka
Urzędnicy zmuszeni byli również unieważnić przetarg na budowę pierwszego w Świdniku kolumbarium. Podobnie jak w przypadku przedszkola wpłynęły dwie oferty (450 i 540 tys. zł), przekraczające kwotę, którą przeznaczone miało miasto (400 tys. zł). Kolejny przetarg na to zadanie ma zostać ogłoszony wkrótce. (w)