Centralne Obchody Święta Straży Granicznej z mocnym, chełmskim akcentem

Na Placu Zamkowym w Lublinie odbyły się dziś (16 maja) Centralne Obchody Święta Straży Granicznej, połączone z jubileuszem 35-lecia powołania formacji. W uroczystościach wziął udział prezydent RP Karol Nawrocki oraz liczna reprezentacja funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Chełma, największego oddziału SG w kraju.

Tegoroczne święto miało szczególną rangę, bo Straż Graniczna obchodzi 35-lecie istnienia. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe oraz akty mianowania na pierwszy stopień oficerski. Na stopień podporucznika Straży Granicznej mianowanych zostało 334 funkcjonariuszy.

W uroczystościach najliczniej był reprezentowany Nadbużański Oddział Straży Granicznej, który z obchodów wróciła do Chełma z flagą RP w ramach akcji „Flaga z historią”. Takie flagi były wcześniej eksponowane na masztach Pałacu Prezydenckiego oraz w Belwederze.

Prezydent Karol Nawrocki, zwracając się do funkcjonariuszy, podkreślał znaczenie Straży Granicznej dla bezpieczeństwa Polski, Unii Europejskiej i wschodniej flanki NATO. Dziękował też mundurowym za służbę na granicy, szczególnie w czasie presji migracyjnej i po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Straż Graniczna została powołana ustawą z 12 października 1990 roku, ale formalnie rozpoczęła służbę 16 maja 1991 roku, przejmując ochronę granic po rozformowanych Wojskach Ochrony Pogranicza. Rd, fot. FB Miasto Lublin, Prezydent RP