Centrum w przebudowie

Miesiąc temu zakończył się pierwszy etap przebudowy ulic Środkowej i Kilińskiego w Świdniku. W tej chwili przedstawiciele ratusza realizują drugi, czyli budowę parkingu. Jeszcze w tym roku planowany jest kolejny. Obejmie on przebudowę wjazdu do przedszkola i powstanie kilku miejsc postojowych.
Przebudowa dwóch ulic znajdujących się w centrum Świdnika w sąsiedztwie starostwa i powstającego urzędu miasta od początku niosła ze sobą sporo emocji. Problemem były miejsca parkingowe. Rodzice dzieci z Przedszkola nr 6 chcieli, żeby powstało ich więcej, natomiast mieszkańcy bloków położonych w sąsiedztwie ulic – wręcz przeciwnie. Ostatecznie to właśnie ich argumenty przeważyły. Pierwszy etap prac został wyceniony na ponad 200 tys. zł i zakładał wymianę nawierzchni na obu ulicach i wykonanie chodników. Przed miesiącem ten etap został zakończony. Nie oznacza to jednak, że drogowcy zniknęli z centrum miasta. W tej chwili zajmują się kolejną inwestycją w obrębie obu ulic.

– Drugi etap związany jest z dokończeniem prac przy ul. Środkowej oraz wykonaniem parkingu na 15 miejsc postojowych – mówi Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika. – Prace idą sprawnie, zatem liczymy, że uda się je sfinalizować wraz z końcem sierpnia.
Na zadanie został ogłoszony oddzielny przetarg. Wykonawca wycenił budowę parkingu na nieco ponad 150 tys. zł. Kolejną z inwestycji w rejonie ul. Kilińskiego i Środkowej będzie budowa dojazdu do Przedszkola nr 6. Na ostatniej sesji radni zwiększyli pulę pieniędzy na wykonanie tego zadania, dokładając do inwestycji 50 tys. zł.
– Było to spowodowane dodatkowym zakresem prac, jakie pojawiły się przy dojeździe do placówki – tłumaczył Marian Jakubiak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w świdnickim ratuszu. – Mowa o przesunięciu płotu, nowej bramie i zwiększeniu liczby miejsc parkingowych. Ostatecznie będzie ich 8.
Trzeci etap rozpocznie się wraz z podpisaniem umowy z wykonawcą. Najprawdopodobniej nastąpi to w ciągu najbliższych dni Łączna kwota, jaką miasto przeznaczy na to zadanie, opiewa na blisko 107 tys. zł.(kal)