Chatka Żaka do remontu

Chatka Żaka będzie miała nową salę widowiskową UMCS wybrał wykonawcę. Uczelnia zdecydowała się dołożyć do remontu, bo oferty były wyższe niż zaplanowano. Wygląd sali ma być zbliżony do pierwotnego wyglądu z 1967 roku.


UMCS wybrał konsorcjum firm DAJK P. H. U. z Lublina oraz przedsiębiorstwa remontowo-budowlanego Termochem sp. z.o.o z Puław. Uczelnia planowała wydać na remont „Chatki” około 14,5 mln zł., jednak wykonawca chciał niemal 9 milionów więcej (prawie 23 miliony). Ponieważ jest to już drugi przetarg UMCS dołoży brakującą kwotę.

Do remontu w „Chatce Żaka” przeznaczona jest sala widowiskowa oraz jej zaplecze, garderoby pokoje biurowe, hall główny a także pomieszczenia na pierwszym piętrze i w piwnicy. Wymienione zostanę m.in. podłogi, tynki i wentylacja. Budowlańcy mają na wykonanie prac 16 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Remont najważniejszego kulturalnego budynku UMCS planowany jest ze środków budżetu państwa w ramach otrzymanej w tym roku dotacji na rozbudowę Kampusu Zachodniego UMCS (70 milionów złotych). W czasie remontu „Chatka” nie przerwie swojej pracy. – Działalność ACK UMCS „Chatka Żaka” w czasie remontu będzie skupiona wokół Inkubatora Medialno-Artystycznego.

Do stałej dyspozycji pozostaje znajdująca się w nim sala widowiskowa, foyer oraz sale warsztatowe. Pracownicy „Chatki” będą mieli swoje tymczasowe miejsca pracy na przestrzeniach IMA. ACK nie zrezygnuje z organizacji wystaw – do zagospodarowania pozostanie bowiem foyer Inkubatora oraz przestrzeń Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa, która w okresie przebudowy stanie się Galerią ACK – zapowiada Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. (EM.K.)

„Chatka Żaka”, to modernistyczny projekt Krystyny Różyskiej z krakowskiego Przedsiębiorstwa Projektowania MIASTOPROJEKT. Powstała w latach 60-tych XX wieku. Ostatni większy remont „Chatka” przeszła w 2011, wtedy wyremontowana została jej elewacja a część budynku zajmowana przez stołówkę została przekształcona w Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS, który pomieścił m.in. salę widowiskowo-kinową z funkcją kina 3D, studio telewizyjne, studia radiowe i montażownie, charakteryzatornie, pracownie komputerowe i salę tłumaczeń symultanicznych.