Chcą bronić i dorobić

Rośnie zainteresowanie powstającymi brygadami Wojsk Obrony Terytorialnej, chociaż nadal nie wszyscy znają szczegóły dotyczące rekrutacji i funkcjonowania brygad i oddziałów WOT. Wiadomo, że chętni mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, która prowadzi rejestr kandydatów. Ale dalszą rekrutacją zajmuje się już lubelska brygada WOT.

Media podają informacje o bardzo dużym zainteresowaniu Wojskami Obrony Terytorialnej. Piszą o kolejkach do rekrutacji i o profitach, jakie czekają na przyszłych „żołnierzy”. Wiadomo, że brygada WOT ma powstać w każdym mieście wojewódzkim a w każdym powiecie będzie stacjonować kompania piechoty składająca się z około stu osób. W Lublinie powstanie dowództwo brygady i jeden batalion obrony terytorialnej, który będzie nadzorował WOT w całym województwie. Chętni, którzy myślą o wstąpieniu do obrony terytorialnej powinni pierwsze kroki skierować do Wojskowej Komendy Uzupełnień.
– Prowadzimy bazę ochotników do korpusu szeregowych, podoficerów i oficerów – mówi ppłk Marian Staniak, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chełmie. – Zainteresowanie jest rzeczywiście spore, ale nie chce zdradzać jak duża jest nasza baza chętnych. Samą rekrutacją będzie zajmowała się już brygada WOT z Lublina.
– W województwie lubelskim tworzone są obecnie brygada i batalion Wojsk Obrony Terytorialnej w Lublinie – potwierdza ppłk Sławomir Bukacki z Biura do spraw Utworzenia Obrony Terytorialnej w MON. – Kolejne struktury będą formowane po nowym roku.
Do WOT może się zgłosić każdy, bez względu na wiek i nawet bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego. Ci ostatni przejdą wcześniej szesnastodniowy kurs wojskowy zakończony przysięgą.
Zgodnie z założeniami szkolenia żołnierzy będą odbywały się raz w miesiącu (w weekend) a raz w roku pojadą oni na kilkanaście dni na poligon. Za gotowość żołnierze WOT mają dostawać 300 zł miesięcznie i dodatkowe 200 zł za udział w weekendowych szkoleniach. I to właśnie dodatkowe pieniądze przyciągają wielu chętnych. Ale o tym, którzy spośród licznej grupy chętnych, dostaną się do nowych oddziałów wiadomo będzie dopiero po nowym roku. (bf, mo)